Fakulta

Koncert OBRÁZKY ZO SLOVENSKA

Kategória:
Verejné
Dátum:
2023-03-29 19:00 - 21:00
bčianske združenie Tradana a Spectrum Quartett vás srdečne pozývajú na otváracie podujatie etnologického festivalu Etnologické dni 2023. Uskutoční sa dňa 29. 3. 2023 o 19:00 v Koncertnej sále Župného domu v Nitrianskej Galérii v Nitre.
Koncert OBRÁZKY ZO SLOVENSKA sa nesie v znamení presahov a kontrastov medzi klasickou - vážnou hudbou a tradičnou ľudovou hudbou na pozadí diel inšpirovaných ľudovou piesňou z pera významných slovenských hudobných skladateľov - najmä E. Suchoňa (Obrázky so Slovenska), ale aj I. Zeljenku, A. Moyzesa.
Profesionálne sláčikové kvarteto Spectrum Quartett pod vedením Jána Kružliaka ml. a sláčikovú ľudovú hudbu Noga Band pod vedením Michala Nogu, držiteľa významného ocenenia Radio Head Awards, dopĺňa Jureš Líška (Fallgrap), Ženská spevácka skupina Ulijanky z Oddelenia etnológie ÚMKTKE Filozofickej fakulty UKF v Nitre a speváčka Júlia Kozáková.
Všetci účinkujúci sa predstavia v dramaturgicky podmanivej koláži sláčikových aranžmánov vychádzajúcich primárne z tvorby Eugena Suchoňa a jeho Obrázkov zo Slovenska, rafinovane pretkaných hudbou vychádzajúcou z tradičných lokálnych herných štýlov známych ľudových muzík, elektronickými hudobnými reflexiami a vokálnymi vstupmi ženských protagonistiek v rôznych prednesových modalitách.
Poslucháčom koncert aj prostredníctvom slovných komentárov a vstupov priblíži piesňový repertoár spracovaný v prezentovaných dielach, spoločné a odlišné znaky klasickej a ľudovej interpretácie, nástrojové zloženie telies aj historický kontext ich vzniku.
Vstupné je dobrovoľné.
Za spoluprácu ďakujeme O.z. Dragúni, Nitrianskej Galérii, Oddeleniu etnológie ÚMKTKE FF UKF v Nitre.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

koncert 29

 
 
 

Všetky termíny:

  • 2023-03-29 19:00 - 21:00
 
baner ponuka studia1
baner ponuka bakalarbaner ponuka magisterskebaner ponuka magisterske

Kalendár udalostí

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
Žiadne udalosti na zobrazenie

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo