Fakulta

3bodky - neformálna konferencia o slovenčine

Kategória:
Verejné
Dátum:
2017-05-20 09:00
Miesto konania:
ŠD UKF Nitra, B. Slančíkovej 1

Po vlaňajšej prestávke sa v máji do Nitry vracia neformálna slovenčinárska konferencia 3bodky, jej 4. ročník sa skutoční 20. mája 2017 v priestoroch ŠD Nitra.
Program bude postavený na osvedčenom modeli so šiestimi rečníkmi z rôznych oblastí používania slovenčiny. Každý otvorí svoju tému prednáškou s krátkou diskusiou pre všetkých účastníkov, aby ju naplno rozvinul na workshope pre menšiu skupinu účastníkov, ktorých jeho téma či spracovanie zaujme.
Jazykovednú oblasť bude zastupovať Lucia Molnár Satinská, ktorá vysvetlí, ako môže byť používanie jazyka citlivé na rod, menšinu či históriu, a to aj s konkrétnymi príkladmi. Polyglotka a jazyková mentorka Lýdia Machová nám dá návod, ako sa každý z nás môže naučiť cudzí jazyk, hoci aj sám. Odborný pohľad na krízu vo vyučovaní (nielen) slovenčiny prinesie Vladimír Burjan, spoluautor reformného dokumentu Učiace sa Slovensko. Fanúšikov dobrých kníh isto poteší návod, ako napísať dobrú recenziu, od Jozefa Kurica, jedného z najznámejších slovenských blogerov. Slovenčinu v žurnalistike a marketingu, hlavne z pohľadu tvorby nielen zaujímavých, ale aj užitočných textov, v spoločnom prednáškovom bloku predstaví dvojica rečníkov – Mário Šmýkal a Peter Nagy.
Počas predchádzajúcich ročníkov boli medzi rečníkmi napríklad Daniel Hevier, Oľga Škvareninová, Veronka Pizano, Jozef Karika, Jaro Zacko, Tomáš Hudák či Tomáš Ulej. Aj tento rok sme oslovili odborníkov nielen na slovenčinu, ale aj na interdisciplinárne pohľady.
Programom konferencie bude už tradične sprevádzať moderátorka Rádia One a Mestskej televízie Trnava Annamária Závodníková, večernú afterparty s tombolou spríjemní svojou hudobnou tvorbou speváčka Mirka Miškechová.
Počas prestávok na návštevníkov čaká výborná káva od tímu časopisu Standart, po celý deň nebude núdza o priateľskú atmosféru, zaujímavých ľudí a pozitívny prístup k novým poznatkom.
Viac informácií o podujatí nájdete na http://3bodky.milujemeslovencinu.sk/.

 
 

Všetky termíny:

  • 2017-05-20 09:00
 

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 74 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook