Literát a prekladateľ Marián Hatala na katedre žurnalistiky

Vo štvrtok 6. mája 2021 sa na Katedre žurnalistiky FF UKF v Nitre vo všetkých pádoch skloňovala tvorivosť. Pozvanie na stretnutie so študentmi prijal básnik, prozaik, fejtonista, aforista a prekladateľ Marián Hatala, ktorý za uplynulé tri desaťročia vydal 20 autorských kníh a 13 knižných prekladov z nemčiny. Najnovšie mu vo vydavateľstve Petrus vyšli básnické zbierky Dva vorvane na dne vane (2019) a Neni dňa, aby sis ani neťukel (2019), kniha fejtónov Sviatočne obyčajné dni (2020) a preklad románu Hermana Hesseho Gertrúda (2020). Do roku 2003 bol šéfredaktorom česko-slovenského týždenníka Mosty. Pravidelne spolupracuje so Slovenským rozhlasom a s Goetheho inštitútom v Bratislave. Je členom najväčšej rakúskej spisovateľskej organizácie Grazer Autorenversammlung a aktívne sa podieľa na popularizácii rakúskych, nemeckých a švajčiarskych básnikov a prozaikov na Slovensku.
Napriek tomu, že podujatie prebiehalo vo virtuálnom priestore, ten mu neubral zo živosti a bezprostrednej atmosféry – práve naopak. Študenti mohli nahliadnuť do zákulisia spisovateľskej práce a v autorovej interpretácii si vypočuť niekoľko úryvkov z jeho kníh. Okrem toho sa dozvedeli, ako sa nestratiť v literárnych/novinárskych žánroch, čo nesmie chýbať dobrému fejtónu, do akej miery a pod vplyvom akých podnetov sa môže meniť jazyk, spôsob autorského videnia, cítenia i samotného písania, ako môžu literárny jazyk obohacovať dialekty, slang a hry so slovom, v čom spočíva čaro nonsensovej poézie, prečo je v knihách dôležitá okrem textovej zložky aj tá vizuálna...
Marián Hatala si počas autorského predpoludnia s humorom sebe vlastným zaspomínal aj na rituály, ktoré sú s umeleckou prácou neodmysliteľne späté, predstavil svojich obľúbených autorov, ale aj ilustrátorov svojich kníh a priblížil najnovšiu knihu pre mládež Doučko s Futbalom, ktorá vyjde v júni v Spolku Madách.

roznova 6. 5. 2021

 
Text: doc. PhDr. Jitka Rožňová, PhD. – Katedra žurnalistiky FF UKF v Nitre
Foto: PhDr. Daša Nováčiková, PhD. – Katedra žurnalistiky FF UKF v Nitre

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem