Čítanie v čase pandémie

Od marca do mája tohto roka prebieha vo virtuálnom priestore jubilejný desiaty ročník čitateľského projektu Čítam, teda som, ktorý sa realizuje pod záštitou literárnej sekcie Katedry anglistiky a amerikanistiky. Každý rok účastníci projektu reflektujú prostredníctvom krátkych úvah vybranú tému súvisiacu s literatúrou a čítaním, ktoré sú následne sprístupnené na webstránke projektu a otvorené širšej diskusii. Tento rok organizátorky pri výbere témy reagovali na súčasnú pandemickú situáciu, ktorá nevyhnutne zasiahla životy všetkých z nás.
V nadväznosti na zmeny, ktoré so sebou priniesla celosvetová pandémia, sa chceme zamyslieť nad tým, do akej miery novovzniknutá situácia ovplyvnila náš čitateľský život. Téma desiateho ročníku projektu preto znie Literatúra a izolácia. Účastníci projektu sa môžu vo svojich príspevkoch vyjadriť k tomu, ako novovzniknutá skúsenosť, ktorá nás z pochopiteľných dôvodov núti k spoločenskej izolácii, mení naše čitateľské návyky. Čítame viac, čítame menej? Aké knihy čítame? Také, ktoré nám pomôžu pochopiť súčasnú situáciu alebo také, ktoré nás prenesú do úplne inej reality?
Krátke zamyslenia našich univerzitných študentov budeme na webstránke projektu sprístupňovať až do konca mája. Záujemcovia, ktorí by sa chceli zapojiť do diskusie, môžu poslať krátku, približne 250 slovnú úvahu, doc. Márii Hrickovej na . Projekt Čítam, teda som ponúka príležitosť podeliť sa o svoju skúsenosť v dobe, ktoré nepraje osobným stretnutiam a rozhovorom a zároveň môže byť aj zaujímavou sondou do individuálneho prežívania súčasnej situácie.
Text: doc. Simona Klimková, PhD.
Webstránka projektu: www.nitraread.wordpress.com

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem