Risks in the Risk Society: Old and new vulnerabilities in the age of COVID-19

Dňa 23. februára 2021 sa konala medzinárodná E-konferencia:
“Risks in the Risk Society: Old and new vulnerabilities in the age of COVID-19”.
Konferenciu organizovala Katedra sociológie FF UKF v Nitre v spolupráci s Výskumným centrom pre náboženstvo a kultúru, ktoré pôsobí na Teologickej fakulte Aristotelovej Univerzity v Tessalonikách v Grécku (The Social Research Center for Religion and Culture, School of Theology). Program konferencie tvorili štyri bloky prednášok, v ktorých vystúpilo celkovo 16 prednášajúcich. Na úvod sa prihovorila dekanka Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitra, doc. PhDr. Jarmila Maximová, PhD. Následne sa prihovoril dekan Teologickej fakulty Aristotelovej univerzity v Tessalonikách, prof. Theodoros Giagou a prezident Teologickej fakulty prof. Nikos Maghioros, ktorý moderoval prvú sekciu prednášok.
Téma rizík v súčasnej spoločnosti spojených s koronakrízou a jej ekonomickým, právnym, spoločenským a psychologickým dopadom bola reflektovaná v prednáškach a diskusii účastníkov z oblasti sociológie, antropológie, medzinárodného práva, ekonómie, teológie, psychológie a sociálnej teórie. Okrem inštitúcií, ktoré podujatie organizovali, sa na konferencii zúčastnili odborníci zo Švajčiarska (University of Fribourg, Webster University Geneva), Írska (University College Cork, National University of Ireland), Rumunska (University of Oradea), Litvy (Mykolas Romeris Univerity, Vilnius), Španielska (University of Samalanca), Poľska (Jagiellonian University, University of Silesia, Silesian University of Technology), Belgicka (Karel de Grote University of Applied Sciences and Arts, Antverpy) a Nemecka (University of Osnabrück).
Celkový prínos konferencie na záver zhodnotila prof. Niki Papageorgiou, vedúca katedry sociológie a etiky Aristotelovej univerzity v Tessalonikách a prof. Christos N. Tsironis, riaditeľ Výskumného centra pre náboženstvo a kultúru, ktorý je zároveň aj členom katedry sociológie a etiky Aristotelovej univerzity. Za katedru sociológie FF UKF v Nitre na konferencii vystúpila Mgr. Viera Zozuľaková, PhD. s prednáškou „Ekonomický a psychologický vplyv koronakrízy“. V príspevku okrem analýzy ekonomických a psychologických dopadov zatvárania krajín poukázala na významný výskum, ktorý bol realizovaný na univerzite v Stanforde. Výskum sa zaoberá porovnávaním desiatich krajín, v ktorých bol zavedený tvrdý a mierny lockdown. Výsledky výskumu ukazujú, že tvrdé zatváranie krajín nemá žiadny významný efekt na zníženie šírenie vírusu v populácii. Naopak, ekonomický a psychologický vplyv je nesmierny. Prednáška bola výstupom projektu APVV-16-0116.
Na konferencii sa prostredníctvom platformy Zoom zúčastnilo 120 registrovaných účastníkov. Mnohí ďalší sledovali konferenciu v živom vysielaní cez YouTube kanál.
Program konferencie je dostupný na http://www.ksoc.ff.ukf.sk/pdf/konferencia-2021-02.pdf
Pripravila Mgr. Viera Zozuľaková, PhD.
foto konferencia

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem