Kolokvium Ženy a literatúra na Katedre anglistiky a amerikanistiky

V dňoch 8. - 11. novembra 2020 sa uskutočnil už štrnásty ročník literárno-umeleckého kolokvia, ktoré organizuje Literárna sekcia Katedry anglistiky a amerikanistiky pre svojich študentov. V rámci kolokvia majú študenti možnosť vypočuť si zaujímavé prednášky spisovateľov, umelcov a prednášateľov. Vzhľadom na výnimočnosť momentálnej situácie sa tentokrát kolokvium uskutočnilo trochu netradične, mimo priestorov Katedry anglistiky a amerikanistiky, na platforme Zoom a na e-learningovom portáli UKF.
Jednou z priorít organizátorov je tematická rôznorodosť, preto sa každý rok tento týždeň nesie v znamení inej témy. Témou tohtoročného kolokvia boli Ženy a Literatúra (Women and Literature), na ktorú aj napriek netradičnej forme reagovalo mnoho domácich i zahraničných prednášateľov, čo svedčí aj o dôležitosti a aktuálnosti témy.
Podujatie bolo úspešné aj vďaka bohatému počtu účastníkov. Naši študenti si mohli vypočuť a debatovať o 10 zaujímavých prezentáciách. Študenti majú možnosť si prečítať aj krátke príspevky prezentujúcich a vyjadriť sa k nim a k prezentáciám na vzdelávacom portáli EDU.
Kolokvium malo za cieľ zviditeľniť pozície, úlohy a úspechy (pre niektorých zatiaľ neznámych) autoriek (akými sú napríklad Claudia Rankin, Eavan Boland, Olive Senior alebo Sarah Hall), ako i otvoriť debatu o problematických alebo naopak zaujímavých vyobrazeniach žien v literatúre a v ďalších médiách (vo filmoch alebo v seriáloch).
V tomto roku, okrem iných, na kolokviu vystúpili hostia Ivan Lacko (UK Bratislava), Ivana Štefančíková (UKF Nitra) a Lenka Gogová (UNIPO Prešov) z domácich inštitúcií, Pavlína Flajšarová a Jiří Flajšar z Českej republiky, Ewa Rychter z Poľska alebo Péter Dolmányos z Maďarska.
Text: Mgr. Erik György

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem