Zahraniční študenti spoznávali tradície slovenských Vianoc

V stredu, 11. decembra, sa zahraniční študenti stretli na záverečnom slávnostnom workshope. Sú to prevažne štipendisti programu Erasmus a Erasmus +, ktorí navštevovali 1-semestrálny kurz slovenského jazyka pre cudzincov. Na workshope sa zoznámili s vianočnými tradíciami na Slovensku od Vianoc do Troch kráľov. Študenti z Francúzska, Belgicka, Ruska, Ukrajiny, Srbska, Českej republiky, Gruzínska a Hawaja tak mohli ochutnať vianočné pečivo, ako napríklad medovníčky, plnené oriešky, ale aj vianočné oblátky s medom a cesnakom. Pri písaní vianočného pozdravu s textom plným vianočných a novoročných želaní si precvičili svoje zručnosti v slovenčine. Pozdravy si navzájom adresovali, čo malo pre nich ešte väčšiu motiváciu. Popri spievaní vianočných kolied sa na krátky čas vžili do úlohy koledníkov - Troch kráľov. Trojkráľový večer bol aj večerom, kedy sa predpovedala budúcnosť. Študenti si podľa starého zvyku vybrali jeden zo 7 hrnčekov, pod ktorými sa ukrývali rôzne predmety, a podľa ich výberu zistili, čo ich v budúcom roku čaká. Každý študent prispel k príjemnej predsviatočnej atmosfére niečím, čo bolo typické pre krajinu, z ktorej pochádza: študenti z Gruzínska pripravili veľmi chutný gruzínsky čaj a študenti z Udmurtska upiekli khvorost, pečivo podobné slovenským fánkam, nechýbali ani francúzske croissanty či pralinky z Belgicka. Študenti vďaka multikultúrnemu prostrediu vytvorili priestor nielen na spoznávanie a osvojenie si magického významu slovenských Vianoc, ale posolstvo Vianoc obohatili aj o interkultúrny rozmer.
Text: Mgr. Renáta Pavlová, PhD., Jazykové centrum FF UKF