Sliezska univerzita udelila čestný doktorát profesorovi, ktorý prednášal aj na UKF

Sliezska univerzita v Katoviciach 3. decembra 2019 udelila čestný doktorát profesorovi Januszowi Mariańskému z Katolíckej univerzity Jána Pavla II. v Lubline, ktorý je cez dvojnásobnú aktívnu účasť v Nitrianskych sociologických kolokviách (NSK) spojený aj s Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre. V roku 2016 prednášal na IV. NSK na tému „Katolícka cirkev v Poľsku v priestore verejného života“ a v roku 2018 na VI. NSK na tému „Náboženská a morálna kondícia školskej mládeže v Poľsku v rokoch 1988 – 2017“.
V odôvodnení udelenia titulu DOCTOR HONORIS CAUSA Universitatis Silesiensis sa píše, že ide o „vedca s nespochybniteľnou autoritou v oblasti sociológie náboženstva a sociológie morálky, nedosiahnuteľného učenca a diagnostika, ktorý je nezávislým výskumníkom, nepíše na objednávku nikoho, neprikrášľuje skutočnosť, nechce sa nikomu zapáčiť, nevyhýba sa ťažkým a kontroverzným témam, naopak – snaží sa rozpoznať a porozumieť, aby mohol vo vedeckej formulácii uskutočniť objektívnu a vecnú diagnózu aktuálnych sociálnych problémov, a tak načrtnúť pravdepodobné smery premien“.
Na slávnosti sa okrem mnohých významných hostí akademického, politického a cirkevného života, kolegov, priateľov a študentov profesora Janusza Mariańského, zúčastnili aj dvaja členovia Katedry sociológie FF UKF – prof. Wojciech Świątkiewicz, ktorý pri tejto príležitosti predniesol slávnostné laudatio, a doc. Ondrej Štefaňak, ktorý pod vedením laureáta v roku 2008 napísal a obhájil svoju dizertačnú prácu.
 
ksoc pl1   ksoc pl2   Katowice 5
Text a foto: Ondrej Štefaňak

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem