Komiksová výstava Spirou za ľudské práva

V roku 2018 oslávila Všeobecná deklarácia ľudských práv svoje 70. výročie. 10. decembra 1948 v Paríži Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo deklaráciu ľudských práv a slobôd, ktorá je spísaná do tridsiatich článkov a vzťahuje sa na všetkých občanov. Pri tejto príležitosti sa belgický vydavateľ komiksov SPIROU v spolupráci s Úradom Vysokého komisára OSN pre ľudské práva rozhodli pripomenúť občanom princípy deklarácie. Výsledkom ich spolupráce je špeciálne číslo komiksu, ktoré vydáva časopis SPIROU. Zobrazuje 30 článkov deklarácie prostredníctvom rôznych príbehov, ktoré zažívajú hlavné postavy.
Vďaka Belgickému veľvyslanectvu, Valónskemu a Bruselskému regiónu získala Katedra Romanistiky UKF možnosť zrealizovať výstavu s názvom „SPIROU za ľudské práva“, na ktorej sú predstavené príbehy o hrdinoch a hrdinkách z komiksov, ktorí symbolizujú rozličné ľudské hodnoty.
Historické aj aktuálne udalosti, ktoré sú inšpiráciou pre autorov komiksov, neustále dokazujú, že dodržiavanie ľudských práv rôznymi mocnosťami nie je samozrejmosťou. Podľa preambuly je našou úlohou neustále šíriť myšlienku o dodržiavaní týchto práv a slobôd najmä prostredníctvom školstva a vzdelávania a zabezpečiť, aby budúci občania boli neustále informovaní.
Katedra romanistiky Vás preto srdečne pozýva na výstavu, ktorú slávnostne otvorila vernisážou v pondelok 18. novembra a ktorá potrvá do piatka 29. novembra 2019. Výstavu si je možné prehliadnuť v Galérii na schodoch nachádzajúcej sa v priestoroch Filozofickej fakulty UKF, na Hodžovej ulici 1 v Nitre.
Výstavné panely vo francúzštine sú vďaka prekladom študentov Katedry translatológie a Katedry romanistiky sprístupnené aj pre nefrankofónnych návštevníkov. Výstava je zároveň určená aj záujemcom z radov žiakov a pedagógov základných a stredných škôl, a to prostredníctvom sprievodného pedagogického plánu, ktorý si pripravili študenti učiteľského smeru francúzskej sekcie Katedry romanistiky. Prostredníctvom rozmanitých aktivít pomôžu záujemcom objaviť bohatstvo komiksov a východiskové princípy ľudských práv. Medzi prvými návštevníkmi, ktorí túto jedinečnú možnosť využili, boli študenti sexty a septimy zo Spojenej školy na Slančíkovej 2 v Nitre. Tí sa zúčastnili tvorivých dielní počas novembrového Dňa otvorených dverí na FF UKF pod vedením študentiek prvého ročníka magisterského stupňa učiteľstva francúzskeho jazyka. Vďaka patrí aj pedagógom, ktorí stredoškolákov sprevádzali, Mgr. Ľubici Bubákovej a Paulovi Westerloppeovi, za pomoc pri organizačnom zabezpečení podujatia.
Nepremeškajte ani Vy príležitosť a príďte si výstavu pozrieť osobne.
Text: Mgr. Stéphane Tardy
Preklad: Študenti KTR
Foto: Mária Lalinská

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem