Príď k nám študovať
Podávanie prihlášok sme predĺžili
do 30. apríla 2020

Vladimír Merta na pôde FF UKF v Nitre

Od 14. do 30. októbra 2019 bol na študijno-prednáškovom a umeleckom pobyte na Katedre kulturológie Filozofickej fakulty UKF legendárny predstaviteľ českého folku, skladateľ, básnik, fotograf, scenárista a režisér ing. arch. Vladimír Merta (Katedra etnomuzikologie, Fakulta humanitních studií Karlovy univerzity, Praha; Katedra animované tvorby Filmové akademie múzických umění, Praha), významná osobnosť českej kultúry a umenia. Popri riešení vlastných výskumných úloh absolvoval v Nitre niekoľko zaujímavých podujatí a aktivít.
Vo Večerných debatách, ktoré v klube Trafačka vedie dr. Adrian Michalík, sa v piatok 18. 10. uskutočnila diskusia s V. Mertom o udalostiach Nežnej revolúcie v Prahe k 30. výročiu Novembra ´89 a následne jeho sólový koncert. V stredu 23. 10. vo vedeckom cykle Culturologos Katedry kulturológie sa uskutočnila jeho prednáška s názvom Proč v Čechách neznáme slovenský underground? (Odlišní formy subverzivní kultury jako společného odporu), v ktorej o. i. komparoval príčiny odlišnosti charakteru, resp. vývoja undergroundu a alternatívnej kultúry v českom a slovenskom prostredí. (Podujatie sa konalo v rámci riešenia výskumného projektu VEGA 1/0282/18 Charakter a vývoj nezávislej kultúry a umenia na Slovensku po roku 1989.)
Popri aktívnej účasti na rôznych odborných prednáškach a seminároch – nielen v rámci odboru kulturológie, ale aj na katedrách etnológie a folkloristiky i filozofie – navštívil Katedrálu sv. Emeráma a Diecézne múzeum v sprievode jeho vedúcej dr. Veroniky Pleštinskej, ako aj Diecéznu knižnicu v Nitre a Zoborský kláštor. V utorok 29. 10. popoludní ZUŠ Tralaškola zorganizovala verejný workshop lutnovej hry V. Mertu pre záujemcov gitaristov, učiteľov ako aj žiakov, pričom v ten istý deň v Univerzitnom tvorivom ateliéri UKF v Nitre o 19:00 vystúpil Merta (lutna, gitara, spev, píšťaly) spolu s J. Fujakom (klavír, sláčiková basgitara) a P. Šimánskym (el. gitara) na komornom koncerte Jak ozvučit němý film?. Zazneli na ňom ukážky rozmanitých foriem živej hudby k filmom nemej éry Jánošík (réžia J. Siakeľ), Nosferatu (réžia F. Murnau), Chamtivosť (réžia E. von Stroheim) a groteskám Ch. Chaplina, a to aj s lektorskými úvodmi, keďže akcia sa udiala aj v kontexte študijného predmetu Dejiny umeleckej kultúry – film.
Všetky spomínané podujatia späté s pôsobením Vladimíra Mertu v Nitre sa stretli s veľkým záujmom študentov a ohlasom u publika. Spolupráca s ním by mala v budúcnosti pokračovať a vyústiť do publikovania jeho odborných textov v plánovaných výstupoch Katedry kulturológie FF UKF súvisiacich s uvedeným výskumom nezávislej kultúry a umenia, rovnako aj do ďalšej možnej, cennej umeleckej spolupráce.
Merta Tralaškola NR 19xy
Merta UTA 19
 
Text: prof. PhDr. Július Fujak, PhD.
Foto: prof. PhDr. Július Fujak, PhD. (Merta s lutnou), Mgr. Michal Kočiš (Merta čítajúci)
baner ponuka studia1
baner ponuka bakalarbaner ponuka magisterskebaner ponuka doktorandske

Kalendár udalostí

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
Žiadne udalosti na zobrazenie

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 74 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem