Titulkovací projekt študentov translatológie

Študenti Katedry translatológie sa podieľali na tvorbe slovenských titulkov k francúzskemu dokumentu, ktorý vznikol vďaka iniciatíve Asociácie priateľov Múzea rezistencie Bretónska v spolupráci s prof. Alainom Soubigouom pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania, na ktorom sa zúčastnilo 200 francúzskych vojakov. S ponukou podieľať sa na projekte formou titulkovania oslovil Katedru romanistiky a Katedru translatológie Francúzsky inštitút na Slovensku, ktorému by sme chceli za príležitosť pre študentov touto cestou poďakovať.
Autormi titulkov sú študenti 3. ročníka prekladateľstva a tlmočníctva v kombinácii anglický jazyk a francúzsky jazyk, ktorí pracovali pod vedením doktorandky Jany Ukušovej z Katedry translatológie a lektora Stéphana Tardyho z Katedry romanistiky. Študenti si museli poradiť so špecifickou terminológiou, morfo-syntaktickými osobitosťami prejavu, ako aj požiadavkami na vysokú presnosť časovania titulkov a získali tak cennú skúsenosť z reálnej práce prekladateľa audiovizuálnych textov. Dúfame, že skúsenosť bude pre študentov odrazovým mostíkom, ktorý ich podnieti k ďalšiemu rozvíjaniu ich profesionálneho záujmu aj o túto oblasť translatológie v spojení s frankofónnym kontextom.
Mgr. Janka Ukušová
Katedra translatológie FF UKF v Nitre