Príď k nám študovať
Podávanie prihlášok sme predĺžili
do 30. apríla 2020

Diskutovali o chudobe a jej obraze v médiách

Problematika chudoby v globálnych i regionálnych súvislostiach bola obsahom diskusie Chudoba a médiá. Podujatie sa uskutočnilo 6. mája 2019 v priestoroch FF UKF v Nitre na B. Slančíkovej 1 v Nitre.
Diskutujúcimi boli Braňo Tichý a Fréderique Hazéová z neziskovej organizácie Človek v ohrození a Marcela Šarvajcová z Katedry sociológie FF UKF v Nitre.
Obsahom diskusie bola chudoba v rôznych súvislostiach. Hostia debatovali nielen o fyzických prejavoch chudoby, akými sú nedostatok nového oblečenia alebo jedla, ale aj o absencii kultúrnych a sociálnych kontaktov. Hovorili o chudobe dôchodcov, mladých ľudí, neúplných rodín, ľudí bez domova a sociálne vylúčených skupín obyvateľstva.
Študenti sa dozvedeli aj o rozdieloch medzi relatívnou a absolútnou chudobou. Zaujala ich i problematika tzv. generačnej chudoby, pri ktorej sa chudoba rodičov prenáša na deti. Takáto forma chudoby ochudobňuje ľudí aj o zážitky. Mnohí si vraj, vyplývajúc z diskusie, nevedia predstaviť, čo všetko by mohli v tejto súvislosti zažiť.
Cestou, prostredníctvom ktorej by sa vedeli ľudia z tzv. generačnej chudoby vymaniť, sú, podľa diskutujúcich, vzdelanie a legislatívne nastavenia podmienok tak, aby sa oplatilo vzdelávať sa a zamestnať. Za dôležité považujú hostia podujatia pozitívne príklady.
Diskutujúci sa zhodli v tom, že médiá chudobu zjednodušujú, používajú skratky a splošťovanie problematiky. Novinárom, podľa hostí, chýba určitá dávka empatie. Za východisko z pomenovanej situácie považujú odborníci na túto problematiku tzv. solution journalism, teda žurnalistiku ponúkajúcu riešenia.
Diskusia sa uskutočnila v rámci projektu Globálne rozvojové vzdelávanie pre budúcich novinárov, na ktorom participujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky Filozofickej fakulty UKF v Nitre. Projekt podporila agentúra SlovakAid.
 
ChudobaMedia1
ChudobaMedia2
ChudobaMedia3
ChudobaMedia4
 
Text a foto: Mgr. Andrea Chlebcová Hečková, PhD.
baner ponuka studia1
baner ponuka bakalarbaner ponuka magisterskebaner ponuka doktorandske

Kalendár udalostí

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
Žiadne udalosti na zobrazenie

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 74 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem