Diskutovali o chudobe a jej obraze v médiách

Problematika chudoby v globálnych i regionálnych súvislostiach bola obsahom diskusie Chudoba a médiá. Podujatie sa uskutočnilo 6. mája 2019 v priestoroch FF UKF v Nitre na B. Slančíkovej 1 v Nitre.
Diskutujúcimi boli Braňo Tichý a Fréderique Hazéová z neziskovej organizácie Človek v ohrození a Marcela Šarvajcová z Katedry sociológie FF UKF v Nitre.
Obsahom diskusie bola chudoba v rôznych súvislostiach. Hostia debatovali nielen o fyzických prejavoch chudoby, akými sú nedostatok nového oblečenia alebo jedla, ale aj o absencii kultúrnych a sociálnych kontaktov. Hovorili o chudobe dôchodcov, mladých ľudí, neúplných rodín, ľudí bez domova a sociálne vylúčených skupín obyvateľstva.
Študenti sa dozvedeli aj o rozdieloch medzi relatívnou a absolútnou chudobou. Zaujala ich i problematika tzv. generačnej chudoby, pri ktorej sa chudoba rodičov prenáša na deti. Takáto forma chudoby ochudobňuje ľudí aj o zážitky. Mnohí si vraj, vyplývajúc z diskusie, nevedia predstaviť, čo všetko by mohli v tejto súvislosti zažiť.
Cestou, prostredníctvom ktorej by sa vedeli ľudia z tzv. generačnej chudoby vymaniť, sú, podľa diskutujúcich, vzdelanie a legislatívne nastavenia podmienok tak, aby sa oplatilo vzdelávať sa a zamestnať. Za dôležité považujú hostia podujatia pozitívne príklady.
Diskutujúci sa zhodli v tom, že médiá chudobu zjednodušujú, používajú skratky a splošťovanie problematiky. Novinárom, podľa hostí, chýba určitá dávka empatie. Za východisko z pomenovanej situácie považujú odborníci na túto problematiku tzv. solution journalism, teda žurnalistiku ponúkajúcu riešenia.
Diskusia sa uskutočnila v rámci projektu Globálne rozvojové vzdelávanie pre budúcich novinárov, na ktorom participujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky Filozofickej fakulty UKF v Nitre. Projekt podporila agentúra SlovakAid.

ChudobaMedia1
ChudobaMedia2
ChudobaMedia3
ChudobaMedia4

Text a foto: Mgr. Andrea Chlebcová Hečková, PhD.