Interkultúrny workshop pre zahraničných študentov

Na konci letného semestra sa zahraniční študenti z Bulharska, Írska, Českej republiky, Ukrajiny a Ruska stretli na tradičnom záverečnom interkultúrnom workshope. Workshop pre zahraničných študentov slovenského jazyka je zameraný na spoznávanie Slovenska aj prostredníctvom slovenskej hudby, tanca, slovenských reálií či slovenskej gastronómie. O pôsobivý hudobný vstup sa postaral gajdoš Lukáš Lacko, ktorý počas workshopu hudobne doprevádzal Folklórny súbor Ponitran z UKF. Študenti Daniel Devečka, Katarína Kantoráková, Alexandra Ružbacká a Miroslav Beck odprezentovali študentom ľudové tance v slovenských krojoch z nitrianskeho regiónu. Zapožičanie krojov sprostredkovala vedúca FS Ponitran Mgr. Martina Hrabovská. Tanečníci z FS Ponitran naučili študentov základné kroky skupinového aj párového ľudového tanca a zaspievali im známe ľudové piesne. Zahraniční študenti si ich rýchlo osvojili a za hudobného doprovodu Lukáša Lacka si ich spoločne zaspievali. Posledná časť workshopu bola venovaná kvízu na spoznávanie slovenskej kultúry, spoločnosti, prírody a geografie. Študenti boli rozdelení na dva tímy pozostávajúce zo skupiny domácich a zahraničných študentov. Tím „Slovania“ tak zvíťazil o jeden bod nad tímom „Pávy“, ktorí sa pri názve inšpirovali známou ľudovou piesňou. „Vďaka multikultúrne zostaveným tímom sa študenti pri hľadaní odpovedí navzájom podporovali a zároveň obohatili program aj prezentovaním ich národných tradícií. Záver programu patril študentkám z Univerzity v Belfaste, ktoré zaujali pozornosť tradičným írskym baletným tancom. Na takejto forme interaktívneho stretnutia majú študenti možnosť spoznať Slovensko nielen cez jazyk, ale rovnako aj prostredníctvom iných zážitkov, ktoré prispievajú k vzájomnému spoznávaniu kultúrnych a etnografických reálií,“ uvádza Mgr. Renáta Pavlová, PhD., z Jazykového centra FF UKF.
Text a foto: Mgr. Renáta Pavlová, PhD. - Jazykové centrum FF UKF