Príď k nám študovať
Podávanie prihlášok sme predĺžili
do 30. apríla 2020

Študenti žurnalistiky v Múzeu holokaustu v Seredi

Vo štvrtok 4. apríla 2019 navštívili študenti a pedagógovia Katedry žurnalistiky FF UKF v Nitre Múzeum holokaustu v Seredi, ktoré vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora. Počas jeho existencie ním prešlo približne 16 000 Židov, z ktorých väčšina sa už domov nikdy nevrátila. Prostredníctvom filmového dokumentu študenti spoznali životné osudy pamätníčky Edity Grosmanovej, ktorá ako jedna z mála prežila koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau a dnes podáva autentické svedectvo o tejto temnej etape ľudských dejín. Po prednáške, ktorá priblížila sieť koncentračných a vyhladzovacích táboroch počas 2. svetovej vojny, nasledovala prehliadka priestorov pod vedením lektora.
Súčasťou zbierkového fondu múzea sú dobové dokumenty, fotografie a rôzne osobné predmety obetí i dozorcov a veliteľov. Každodenný táborový režim približuje samostatná expozícia, ktorá zároveň umožňuje nahliadnuť do života väznených mužov, žien i detí v rámci pracovného procesu i mimo neho. Jedným z vystavených artefaktov je aj dobytčí vagón v areáli múzea, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz a ktorý dnes slúži ako pietne miesto. Budúcich novinárov zaujala aj dokumentárna výstava tvorivej práce chlapcov z ilegálneho časopisu terezínskeho geta VEDEM.
Pedagógovia Katedry žurnalistiky FF UKF v Nitre plánujú organizovať návštevy Múzea holokaustu v Seredi pre svojich študentov pravidelne (prvá z nich sa uskutočnila v roku 2017), aby aj takouto formou spoznávali kľúčové medzníky histórie.
Text: PhDr. Jitka Rožňová, PhD.
Foto: Mgr. Veronika Cillingová, PhD.
baner ponuka studia1
baner ponuka bakalarbaner ponuka magisterskebaner ponuka doktorandske

Kalendár udalostí

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
Žiadne udalosti na zobrazenie

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 74 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem