Študenti žurnalistiky v Múzeu holokaustu v Seredi

Vo štvrtok 4. apríla 2019 navštívili študenti a pedagógovia Katedry žurnalistiky FF UKF v Nitre Múzeum holokaustu v Seredi, ktoré vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora. Počas jeho existencie ním prešlo približne 16 000 Židov, z ktorých väčšina sa už domov nikdy nevrátila. Prostredníctvom filmového dokumentu študenti spoznali životné osudy pamätníčky Edity Grosmanovej, ktorá ako jedna z mála prežila koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau a dnes podáva autentické svedectvo o tejto temnej etape ľudských dejín. Po prednáške, ktorá priblížila sieť koncentračných a vyhladzovacích táboroch počas 2. svetovej vojny, nasledovala prehliadka priestorov pod vedením lektora.
Súčasťou zbierkového fondu múzea sú dobové dokumenty, fotografie a rôzne osobné predmety obetí i dozorcov a veliteľov. Každodenný táborový režim približuje samostatná expozícia, ktorá zároveň umožňuje nahliadnuť do života väznených mužov, žien i detí v rámci pracovného procesu i mimo neho. Jedným z vystavených artefaktov je aj dobytčí vagón v areáli múzea, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz a ktorý dnes slúži ako pietne miesto. Budúcich novinárov zaujala aj dokumentárna výstava tvorivej práce chlapcov z ilegálneho časopisu terezínskeho geta VEDEM.
Pedagógovia Katedry žurnalistiky FF UKF v Nitre plánujú organizovať návštevy Múzea holokaustu v Seredi pre svojich študentov pravidelne (prvá z nich sa uskutočnila v roku 2017), aby aj takouto formou spoznávali kľúčové medzníky histórie.
Text: PhDr. Jitka Rožňová, PhD.
Foto: Mgr. Veronika Cillingová, PhD.