Diskutovali o azyle a spolupráci

Diskusia na tému „utečenci medzi nami“, ktorú v spolupráci s organizáciou Človek v ohrození zorganizovala Katedra žurnalistiky FF UKF v Nitre, umožnila študentom stretnúť sa so skutočnými utečencami a dozvedieť sa o problémoch, s ktorými sú konfrontovaní. Azim Farhadi ušiel z Afganistanu v čase, keď mocnel vplyv Talibanu. Z jeho spolužiakov žijú iba traja. Mirna Khaleel utiekla s rodinou z Iraku krátko pred bombardovaním ich domovov vojakmi ISIS. Obidvaja našli útočisko na Slovensku, kde žijú, pracujú, študujú a pomáhajú sprostredkovávať príbehy utečencov. Každý zvlášť a každý po svojom.
Azim Farhadi, ktorý žije na Slovensku už viac ako dvadsať rokov, vyštudoval v Bratislave žurnalistiku. Nakrútil dve série dokumentov sprostredkúvajúcich život cudzincov na Slovensku a založil Inštitút pre migráciu a komunikáciu. Po skončení najhorších bojov v Afganistane sa podieľal na obnove televízie a na vzdelávaní novinárov vo svojej rodnej krajine. Pomáhal aj počas utečeneckej krízy na Balkáne.
Mirna Khaleel, ktorá žije na Slovensku približne tri roky, študuje na nitrianskom gymnáziu a spolupracuje s občianskym združením Mareena.
Spolu s dvoma utečencami sa diskusie zúčastnila aj Zuzana Števulová, predsedníčka Ligy za ľudské práva, ktorá sa venuje pomoci cudzincom a utečencom na Slovensku. Za svoju prácu získala ocenenie International Women of Courage 2016 za statočnosť pri presadzovaní práv utečencov.
Diskusiu moderovala doktorandka na Katedre žurnalistiky FF UKF v Nitre Ľubica Račeková.
Všetky organizácie, v ktorej hostia pôsobia, majú jedno spoločné: pomáhajú utečencom a cudzincom v integrácii, organizujú kultúrne a športové podujatia, šíria povedomie o problematike migrácie a snažia sa vytvoriť most medzi majoritou a cudzincami.
Študenti a pedagógovia dvoch katedier, žurnalistiky i politológie a euroázijských štúdií, sa oboznámili s príbehmi obidvoch utečencov a ich problémami, s ktorými sa stretávali počas prvých rokov života na Slovensku. Museli si napríklad zvyknúť na jedlo, sneh, slovenský jazyk, ale aj na predsudky. Účastníci diskusie sa dozvedeli o mnohých faktoch spojených so situáciou utečencov na Slovensku – od ekonomických podmienok až po procedúry, ktoré musia žiadatelia o azyl absolvovať, aby získali štatút utečenca. Taktiež bola prezentovaná informácia o tom, koľko utečencov v skutočnosti žije na Slovensku.
Na záver diskusie zaznela výzva, aby sa ľudia nebáli osloviť cudzinca a prípadne mu ponúknuť pomoc. Aby pristupovali k iným tak, ako by chceli, aby pristupovali iní k nim, keďže rovnaké pocity z niečoho neznámeho máme všetci. Nie iba my z cudzincov, ale rovnako aj oni z nás – z majority.
Diskusia sa uskutočnila v pondelok 1. apríla 2019 v priestoroch ŠD UKF Nitra na ulici B. Slančíkovej v rámci projektu Globálne rozvojové vzdelávanie pre budúcich novinárov, na ktorom participujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky FF UKF v Nitre. Projekt podporila agentúra SlovakAid.

kzu utecenci 1
kzu utecenci 2
kzu utecenci 3
Text a foto: Mgr. Andrea Chlebcová Hečková, PhD.