Príď k nám študovať
Podávanie prihlášok sme predĺžili
do 30. apríla 2020

Diskutovali o azyle a spolupráci

Diskusia na tému „utečenci medzi nami“, ktorú v spolupráci s organizáciou Človek v ohrození zorganizovala Katedra žurnalistiky FF UKF v Nitre, umožnila študentom stretnúť sa so skutočnými utečencami a dozvedieť sa o problémoch, s ktorými sú konfrontovaní. Azim Farhadi ušiel z Afganistanu v čase, keď mocnel vplyv Talibanu. Z jeho spolužiakov žijú iba traja. Mirna Khaleel utiekla s rodinou z Iraku krátko pred bombardovaním ich domovov vojakmi ISIS. Obidvaja našli útočisko na Slovensku, kde žijú, pracujú, študujú a pomáhajú sprostredkovávať príbehy utečencov. Každý zvlášť a každý po svojom.
Azim Farhadi, ktorý žije na Slovensku už viac ako dvadsať rokov, vyštudoval v Bratislave žurnalistiku. Nakrútil dve série dokumentov sprostredkúvajúcich život cudzincov na Slovensku a založil Inštitút pre migráciu a komunikáciu. Po skončení najhorších bojov v Afganistane sa podieľal na obnove televízie a na vzdelávaní novinárov vo svojej rodnej krajine. Pomáhal aj počas utečeneckej krízy na Balkáne.
Mirna Khaleel, ktorá žije na Slovensku približne tri roky, študuje na nitrianskom gymnáziu a spolupracuje s občianskym združením Mareena.
Spolu s dvoma utečencami sa diskusie zúčastnila aj Zuzana Števulová, predsedníčka Ligy za ľudské práva, ktorá sa venuje pomoci cudzincom a utečencom na Slovensku. Za svoju prácu získala ocenenie International Women of Courage 2016 za statočnosť pri presadzovaní práv utečencov.
Diskusiu moderovala doktorandka na Katedre žurnalistiky FF UKF v Nitre Ľubica Račeková.
Všetky organizácie, v ktorej hostia pôsobia, majú jedno spoločné: pomáhajú utečencom a cudzincom v integrácii, organizujú kultúrne a športové podujatia, šíria povedomie o problematike migrácie a snažia sa vytvoriť most medzi majoritou a cudzincami.
Študenti a pedagógovia dvoch katedier, žurnalistiky i politológie a euroázijských štúdií, sa oboznámili s príbehmi obidvoch utečencov a ich problémami, s ktorými sa stretávali počas prvých rokov života na Slovensku. Museli si napríklad zvyknúť na jedlo, sneh, slovenský jazyk, ale aj na predsudky. Účastníci diskusie sa dozvedeli o mnohých faktoch spojených so situáciou utečencov na Slovensku – od ekonomických podmienok až po procedúry, ktoré musia žiadatelia o azyl absolvovať, aby získali štatút utečenca. Taktiež bola prezentovaná informácia o tom, koľko utečencov v skutočnosti žije na Slovensku.
Na záver diskusie zaznela výzva, aby sa ľudia nebáli osloviť cudzinca a prípadne mu ponúknuť pomoc. Aby pristupovali k iným tak, ako by chceli, aby pristupovali iní k nim, keďže rovnaké pocity z niečoho neznámeho máme všetci. Nie iba my z cudzincov, ale rovnako aj oni z nás – z majority.
Diskusia sa uskutočnila v pondelok 1. apríla 2019 v priestoroch ŠD UKF Nitra na ulici B. Slančíkovej v rámci projektu Globálne rozvojové vzdelávanie pre budúcich novinárov, na ktorom participujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky FF UKF v Nitre. Projekt podporila agentúra SlovakAid.
 
kzu utecenci 1
kzu utecenci 2
kzu utecenci 3
Text a foto: Mgr. Andrea Chlebcová Hečková, PhD.
baner ponuka studia1
baner ponuka bakalarbaner ponuka magisterskebaner ponuka doktorandske

Kalendár udalostí

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
Žiadne udalosti na zobrazenie

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 74 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem