Galéria na schodoch vystavuje diela Radoslavy Hrabovskej

V priestoroch Galérie na schodoch Katedry kulturológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa v utorok 19. marca 2019 uskutočnila vernisáž pri príležitosti výstavy s názvom IN CAPTIVITATEM. Autorkou výstavy je talentovaná slovenská výtvarníčka – Radoslava Hrabovská.
Vedúci Katedry kulturológie FF UKF v Nitre, doc. Mgr. Miroslav Ballay, PhD. svojim príhovorom otvoril slávnostnú vernisáž a srdečne privítal viac ako 50 hostí. Súčasťou programu vernisáže bolo aj tanečné a hudobné vystúpenia študentov Katedry kulturológie - Anny Kertészovej a Andreja Rekšáka. Výstava IN CAPTIVITATEM v priestoroch Galérie na schodoch potrvá do 30. apríla 2019.
Autorka výstavy Radka Hrabovská žije v obci Bojničky, ktorá je vzdialená niekoľko kilometrov od mesta Hlohovec, kde autorka pôsobí na Strednej odbornej škole. Vyučuje v študijných odboroch Propagačná grafika a Fotografický dizajn. Vo svojej umeleckej tvorbe sa zameriava predovšetkým na kresbu, grafiku a ilustráciu. Na cestu výtvarníčky nastúpila pod vedením akademických sochárov Viliama a Marcely Loviškových a v grafickom ateliéri akademického maliara profesora Karola Ondreičku. Radoslava Hrabovská získala medzinárodné ocenenia a nominácie ako napríklad Nominated on International print biennial Bucharest (RO), KADSNY, Celebrating print, New York, (USA). Realizovala viacero samostatných výstav - na Zámku Hlohovec, v Galérii Fontána v Piešťanoch či v Suchej nad Parnou, ale aj kolektívnych výstav v Číne, v Mexiku, v Českej republike, ale aj na Slovensku. Ilustrovala takmer dve desiatky kníh. Spolu so študentmi Strednej odbornej školy v Hlohovci vytvorila knihu Genius Sigilli, ktorá v roku 2009 získala ocenenie Najkrajšia kniha roka 2009 v kategórii Študijné práce poslucháčov výtvarných a polygrafických škôl.
V roku 2018 sa zúčastnila na prestížnom rezidenčnom pobyte v Číne s názvom Guanlan Printmaking Base Shenzen. Počas tohto pobytu sa autorka zamerala na tri cykly – muž a jeho želania, ktorý ich ako jediný môže zrealizovať, matka ako nahá žena s jazvami a inými nedostatkami, ktoré ju robia stále krásnou a žena a jej fázy života vyjadrené prostredníctvom čepcov.
Galéria na schodoch aktuálne prezentuje viac ako šestnásť priestorových inštalácií, grafík, kresieb a umeleckých ideových konceptov, ktoré nesú často veľmi závažné a ťaživé posolstvá. Vystavované diela však nenavodzujú pocit frustrácie, ale v trpkosti prinášajú očisťujúcu nádej s pozitívnym vyznením.
Výsledky autorkinho tvorivého pobytu v Číne máme možnosť čiastočne vidieť aj v Galérii na schodoch. Špeciálny priestor autorka venuje žene. Žena ako matka, žena ako krásna bytosť aj so všetkými svojimi nedokonalosťami, ktoré ju robia jedinečnou. Materstvo, rodina a deti sú témou mnohých vystavovaných diel. Zaiste je to aj tým, že Radoslava Hrabovská má štyroch synov, ktorí ju pochopiteľne držia v každodennosti, ktorá je výrazne prítomná v jej tvorbe, nielen v námetoch, ale napríklad aj v použitých materiáloch. Využíva nielen papier, rôzne prírodné a organické materiály ako drevo, konáre, trávu, tŕne, ale aj použité čajové sáčky, papier na pečenie a iné. Autorka, podobne ako pri ilustrácii vkladá významy medzi riadky a vypĺňa priestor nielen svojimi inštaláciami, ale aj výpoveďou diel. Neuväzňuje svoje myšlienky v ráme, vystupujú von, doslova kričia, nie sú uhladené a chladne dokonalé, aby vo svojej prirodzenosti a krásnej nedokonalosti nútili človeka čítať medzi riadkami jednotlivé posolstvá. Autorkiným zámerom je provokovať diváka k hravosti a interaktivite s vystavovanými dielami a inštaláciami, pozýva k dotyku, a to nielen metaforicky.
Ako na to odkazuje samotný názov IN CAPTIVITATEM, výstava je o zajatí, o zajatí v ľudských strachoch a obavách, o zajatí predstáv, očakávaní, o zajatí v značke, o zajatí v túžbe byť dokonalými. Radoslava Hrabovská svojou tvorbou toto zajatie prestupuje a otvára priestor nedostatku a nedokonalosti v ich prirodzenej kráse.

Text: Mgr. Veronika Moravčíková, PhD.
Foto: Henrich Mišovič, Mgr. Peter Horváth