Cenu Najkrajšia detská kniha jesene 2018 získala Mgr. Petra Baďová, PhD. (ÚLUK FF UKF)

Odborná asistentka Ústavu literárnej a umeleckej komunikácie FF UKF Mgr. Petra Baďová, PhD. získala mimoriadne ocenenie Najkrajšia detská kniha jesene 2018 za hodnotné výtvarné prevedenie svojej autorskej knihy O dievčatku, ktoré kráča Domov... (ilustrácie a text Petra Baďová; vydavateľstvo Asociácia Corpus v spolupráci NM Code; vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia). Kniha bola ocenená spolu s ďalšími piatimi publikáciami a vybraná spomedzi kolekcie 42 prihlásených titulov. Organizátormi uvedenej súťaže sú BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti a Slovenská sekcia IBBY. Výtvarná odborná porota vyberá spomedzi prihlásených kníh pre deti a mládež Najkrajšiu detskú knihu za uplynulé obdobie. Toto ocenenie sa udeľuje ilustrátorovi a vydavateľovi.
Kniha Petry Baďovej rozpráva univerzálne podobenstvo o hľadaní seba samého a hľadaní skutočného domova. Hlavnou postavou príbehu je dievčatko, ktoré putuje rôznymi, prevažne prírodnými svetmi a stretáva sa so zvieratami, rastlinami, vtákmi, rybami aj s dvomi ľuďmi. Tieto stretnutia sú zároveň vizuálnymi aj textovými alúziami na známe detské a archetypálne príbehy. V závere knihy je uvedený aj ich zoznam a čitateľsky ústretový príhovor autorky, ktorý nabáda rodičov aj deti k hravému hľadaniu týchto rozprávkových odkazov. Sugestívna atmosféra príbehu sa potom buduje predovšetkým vďaka originálnemu rukopisu autorky. Možno dokonca hovoriť o objavení jedinečnej autorskej techniky, ktorá by sa dala pomenovať ako subtílna kolážová tieňohra. Petra Baďová vo svojich ilustráciách pracuje prevažne s tmavými siluetami postáv, ktoré sú zasadené do priestoru vytvoreného z rôzne štruktúrovaného materiálu a nasvieteného významotvorným expresívnym svetlom. Výsledkom je tajomný, jemne znepokojivý či až dramatický, ale zároveň aj poetický a meditatívny výraz celej publikácie.
Kniha Petry Baďovej O dievčatku, ktoré kráča Domov... sa vďaka vydavateľstvu Asociácia Corpus tieto dni dostáva aj medzi deti v podobe malých brožúro-knižiek. Budú s nimi tvorivo a hravo pracovať napríklad pedagógovia v školskom klube na základnej škole pre mimoriadne nadané deti v Bratislave. Kniha autorky teda symbolicky aj prakticky kráča ďalej a ponúka dnešným deťom príťažlivý vizuálny svet napomáhajúci ich vkusovej aj osobnostnej kultivácii.
Text: Mgr. Eva Pariláková, PhD.
Fotografie ukážok z knihy: Mgr. Petra Baďová, PhD.
Informácie o výsledkoch súťaže
knihaPB1