Ruský dialóg: Nitra – Petrohrad

Katedra rusistiky FF UKF v spolupráci s Ruskou štátnou pedagogickou univerzitou A. I. Herzena v Petrohrade v dňoch 12. – 19. 12. 2018 úspešne realizovala projekt s názvom Ruský dialóg: jazyk, vzdelanie, kultúra (Русский диалог: язык, образование, культура).
Projekt prebiehal v troch krajinách V4 – v Českej republike, Maďarsku a na Slovensku.
V rámci projektu 12. 12. 2018 vycestovalo na pozvanie ruskej strany 5 študentov katedry rusistiky do Petrohradu, kde spolu s ruskými kolegami pripravili propagačné workshopy. Zároveň sa zoznámili s univerzitným prostredím v Ruskej federácii a historickými pamiatkami mesta na Neve.
Skupina slovenských a ruských študentov a pedagógov následne 16. 12. 2018 pricestovala do Nitry. Na pôde FF UKF ich prijala dekanka doc. J. Jurová a prodekan pre medzinárodné vzťahy a rozvoj prof. B. Garaj. Na katedre rusistiky sa stretli so študentmi i pedagógmi, aby spolu prediskutovali možnosti ďalších kontaktov. Mediálne centrum zaznamenalo výstupy rusko-slovenského tímu formou reportáže.
Ich bohatý program zahŕňal spoločne pripravenú prezentáciu projektov na popularizáciu ruského jazyka a kultúry tak na pôde fakulty, ako aj v ruskom bilingválnom gymnáziu vo Vrábľoch. Veľký dojem na zahraničných hostí urobila Nitra ako mesto so slávnou históriou, exkurzia do literárneho múzea A. S. Puškina v Brodzanoch, no predovšetkým srdečné prijatie zo slovenskej strany.
Hostia sa s Nitrou rozlúčili 19. 12. 2018 na vianočných trhoch na Svätoplukovom námestí. Hoci to bola ich prvá a expresná návšteva, Slovensko im tak prirástlo k srdcu, že všetci sa v blízkej budúcnosti plánujú vrátiť.
Projekt organizačne zastrešovali prof. J. Piskunova a J. Molotkova z Ruskej štátnej pedagogickej univerzity A. I. Herzena v Petrohrade a Mgr. K. Nováková z Katedry rusistiky FF UKF v Nitre.
Text: N. Muránska, K. Nováková
Fotografie: J. Molotkova
 
krus 1KR
Prof. J. Piskunova a zástupcovia Katedry rusistiky FF UKF. Prof. N. Muránska si oficiálne prevzala plyšového pelikána, ktorý je symbolom Ruskej štátnej pedagogickej univerzity A. I. Herzena.
 
krus 2KR 
Študentky Katedry rusistiky FF UKF X. Kilianová a L. Kleimanová počas prípravy projektu v Petrohrade.
 
krus 3KR
Rusko-slovenský tím.
 
krus 4KR 
Workshop pre študentov bilingválneho gymnázia vo Vrábľoch.

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem