Kariérne možnosti prekladateľov v inštitúciách EÚ

Dňa 13.11. sa na Katedre translatológie uskutočnila zaujímava prednáška (nielen) pre študentov piateho ročníka na tému Kariérne možnosti prekladateľov v inštitúciách Európskej únie. Prednášať prišla Mgr. Emília Andrejová, ktorá už niekoľko rokov aktívne pracuje v Zastúpení Európskej komisie na Slovensku. Študenti sa prostredníctvom prednášky dozvedeli o rôznych možnostiach uplatnenia v inštitúciách Európskej únie, konkrétne na pozíciách interného prekladateľa, externého prekladateľa a prekladateľa stážistu. Mgr. Emília Andrejová poskytla študentom užitočné a praktické rady a informácie o výberových konaniach na dané pozície, a o najčastejšie požadovaných jazykoch, ktorými sú všetky úradné jazyky EÚ, najmä v kombinácii s angličtinou, francúzštinou alebo nemčinou. Ozrejmenie spôsobu príjímania nových prekladateľov študentov v mnohých smeroch motivovalo. Posmelilo ich, aby sa prezentovaných pozícií neobávali a aby si ich vyskúšali v rámci ponúkaných stáží v Bruseli, Luxemburgu, alebo v Zastúpení Európskej komisie na Slovensku.
Autorka: Br. Adriana Bukaiová
Študentka Katedry translatológie FF UKF v Nitre