Príď k nám študovať
Podávanie prihlášok sme predĺžili
do 30. apríla 2020

Diskutovali o sociálne vylúčených komunitách

Perspektíva menšín a menšinová žurnalistika boli predmetom diskusie, ktorá sa uskutočnila v pondelok 12. novembra 2018 v priestoroch Filozofickej fakulty UKF v Nitre na ulici Boženy Slančíkovej.
Diskusie sa zúčastnili odborníci na problematiku sociálne vylúčených komunít: Jarmila Lajčáková z Centra pre výskum etnicity a komunikácie, René Lužica z Ústavu romologických štúdií Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre, Peter Ivanič z neziskovej organizácie Človek v ohrození a Milan Hronec z nadácie Ekopolis, ktorá sa, okrem iných aktivít, zameriava aj na program rozvoja rómskych komunít.
Hostia hovorili o stereotypoch, predsudkoch, obraze Rómov v médiách, ako aj o skutočnom živote rómskej menšiny, ktorý sa neraz veľmi odlišuje od mediálneho obrazu, či o politike štátu voči Rómom. Diskutujúci zdôraznili potrebu zmeniť postoj spoločnosti a médií voči rómskej menšine, ako aj požiadavku riešenia problematiky sociálne vylúčených komunít. Študentom žurnalistiky, politológie, ich pedagógom a verejnosti predstavili úspešné projekty integrácie sociálne vylúčených komunít. V rámci diskusie zazneli rôzne názory na možnosť aplikácie lokálnych úspechov integrácie do celoštátneho konceptu, ako aj na vplyv médií na postoj spoločnosti k Rómom.
Súčasťou diskusie bolo premietanie filmu UPre: skutočné rómske odpovede o úspešných projektoch zameraných na znižovanie sociálneho vylúčenia komunít v pracovnej oblasti.
Diskusia sa uskutočnila v rámci projektov Globálne rozvojové vzdelávanie pre budúcich novinárov a Objektívne zobrazovanie rozvojových tém v masmédiách (UGA), na ktorom participujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky Filozofickej fakulty UKF v Nitre. Projekt podporila agentúra SlovakAid.
Text: Mgr. Andrea Chlebcová Hečková, PhD.
 
 
mensiny.00 03 21 22.Still003mensiny.00 02 12 07.Still002
baner ponuka studia1
baner ponuka bakalarbaner ponuka magisterskebaner ponuka doktorandske

Kalendár udalostí

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
Žiadne udalosti na zobrazenie

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 74 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem