Svetový deň cestovného ruchu opäť na UKF v Nitre

Katedra manažmentu kultúry a turizmu FF UKF v Nitre organizovala už 13. ročník podujatia Svetový deň cestovného ruchu. Oficiálny dátum síce pripadá na 27. september, no univerzitné oslavy sa uskutočnili v pondelok 1. októbra v prednáškových priestoroch ŠD Nitra. Zahŕňali prezentácie cestovateľov a profesionálov v oblasti riadenia turizmu či gastronómie. Prítomných zaujala aj instagramová fotosúťaž, do ktorej sa zapojilo množstvo amatérskych fotografov z celého Slovenska.
Študentov univerzity aj početných stredoškolákov, pedagógov a ďalších hostí privítala dekanka Filozofickej fakulty UKF v Nitre doc. PhDr. Jarmila Jurová, PhD., a vedúci katedry doc. PhDr. Boris Michalík, PhD. Dekanka fakulty ocenila zanietenosť kolegov a študentov pod vedením PhDr. Romana Zimu, PhD., s ktorou dlhoročne pripravujú medzinárodný sviatok turizmu. Doc. Michalík pripomenul spoluprácu s mestom Nitra, na základe ktorej má podujatie lepšiu propagáciu a zároveň rozširuje portfólio aktivít v rámci osláv Svetového dňa cestovného ruchu na mestskej úrovni.
Počas dňa odznelo päť prednášok. Barista Tomáš Jursa vtiahol publikum do sveta kávy. Vysvetlil, že príprava dobrej kávy je náročný proces závislý od suroviny, vody, prístroja aj schopností baristu. Tomáš Jursa má na konte viac ako 70 000 šálok kávy a mnoho medzinárodných úspechov. Napriek tomu zdôraznil, že profesionál sa musí neustále vzdelávať, zlepšovať a reflektovať aktuálne trendy.
Z iného súdka bola prezentácia o Slovenských kúpeľoch a kúpeľníctve. JUDr. Lenka Záhorská z Kúpeľov Dudince sa faktami a štatistickými informáciami snažila poslucháčom priblížiť prácu oddelenia marketingu kúpeľov. Prezradila aj viacero zaujímavostí – ako je možné stať sa kúpeľným pacientom, prečo kúpele navštevujú viac ženy než muži, alebo aké sú špecifiká jednotlivých prírodných liečivých vôd. Odvážlivci mohli ochutnať dudinskú prírodnú liečivú vodu s vysokým obsahom sírovodíka, ktorá je známa typickým zápachom.
Nasledujúce prednášky boli naladené na cestovateľskú nôtu. Matúš Tajcnár a Michal Dubovan z Adventure Hunters cestovali doslova „za rožok“. Osud či náhoda im na cestách prihrávali cenných a nápomocných ľudí, vďaka ktorým sa dostali až do Afriky. Sympatickí mladí cestovatelia úplne bezprostredne hovorili o svojich komických, náročných, pohodových, okúzľujúcich, ale aj nebezpečných zážitkoch na africkom kontinente. Cestovateľ Radoslav Hoppej sa s tetovaním Ľudovíta Štúra na ruke rozhodol spoznať do hĺbky Slovensko a jeho krásy. Vedie blog „Nie je túra bez Štúra“, kde pravidelne pridáva fotografie a postrehy z potuliek Slovenskom. Prítomným prezradil viacero tipov na turistické ciele aj rady ako na cestovaní ušetriť.
Cyklus prednášok ukončil podnikateľ v gastronómii Patrik Masár, ktorý vzbudil medzi študentmi veľký záujem. Značka Bearded Brothers si už stihla získať mnoho fanúšikov. Jeden z „bradatých bratov“ zdôrazňoval, že okrem kvalitného jedla chcú ponúkať ľudom aj emóciu a zážitok. Vzťah medzi zákazníkom a predávajúcim nesmie byť hraný. Patrik Masár vo svojom rozprávaní nabádal poslucháčov, aby sa nebáli ísť za svojimi snami: „Na začiatku človek ani nepotrebuje peniaze. Stačí mať obrovskú víziu a do tej čiernej diery skrátka skočiť.“
Tohtoročné oslavy Svetového dňa cestovného ruchu na UKF v Nitre prilákali množstvo návštevníkov. Prednáškové miestnosti boli po celý deň plné a o stoličky nakoniec prišli aj okolité menšie seminárne priestory. Oceňujeme, že cestu na univerzitu si našli študenti nielen nitrianskych stredných škôl. Veríme, že mnohých z nich v budúcnosti privítame ako riadnych študentov Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Text: Mgr. Simona Martinčeková
Fofo: PhDr. Roman Zima, PhD.

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem