Cyrilo-metodské slávnosti

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre sa pravidelne podieľa na organizácii Cyrilo-metodských slávností s názvom Nitra, milá Nitra. V predvečer Sviatku Sv. Cyrila a Metoda v Správach RTVS informovali o prínose misie solúnskych bratov pre európsku kultúru Peter Ivanič, Peter Kondrla a Miroslav Lyko z Filozofickej fakulty UKF v Nitre. Dňa 6. júla 2018 prebehol 2. ročník podujatia pod názvom Po stopách sv. Cyrila a Metoda z Dražoviec cez Zobor do Nitry. Trasa putovania viedla z Dražoviec (Kostol sv. Michala archanjela), cez areál Špecializovanej nemocnice sv. Svorada Zobor (pozostatky Zoborského kláštora) a areál Martinského vrchu (Archeoskanzen) až na Svätoplukovo námestie. Cieľom turisticko-pútnického podujatia je popularizovať význam cyrilo-metodskej misie na Veľkej Morave, sprítomňovať cyrilo-metodské kultúrne a duchovné dedičstvo súčasnej a zvlášť mladej generácii. Podujatie má formu turistického putovania s historickým výkladom na jednotlivých zastaveniach pri pamiatkach spojených s veľkomoravským obdobím. Účastníci putovania zbierali pečiatky do pútnických pasov, na základe ktorých na Svätoplukovom námestí obdržali certifikát o absolvovaní cesty. Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda FF UKF v Nitre zabezpečoval historický výklad pri Kostole sv. Michala archanjela v Dražovciach.
Text: Peter Ivanič
Foto: Martin Peterka