Projekt Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda

Európske kultúrne cesty predstavujú originálne celoeurópske turistické produkty, a preto im Európska komisia, Európsky parlament, členské štáty Európskej únie a Rada Európy venujú veľkú pozornosť.
Cieľom je zviditeľnenie Európy, jednotlivých miest a krajín ako výnimočných turistických destinácii. Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre je partnerom projektu Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda, ktorý má za cieľ zachovanie a prezentovanie jedinečného európskeho dedičstva, autentického príbehu cyrilo-metodskej misie. Iniciátorom budovania Cesty je Združenie Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda so sídlom v Zlíne v Českej republike, ktoré za týmto účelom vzniklo v roku 2013. Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre je členom združenia a predovšetkým prostredníctvom Ústavu pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda FF UKF v Nitre a Katedry geografie a regionálneho rozvoja FPV UKF v Nitre participuje na projekte od jeho vzniku. Pracovníci obidvoch pracovísk pravidelne aktívne vystupujú na podujatiach, ktoré propagujú prácu združenia a spoluorganizujú konferencie i výstavy. V súčasnosti sa pripravuje v spolupráci so združením medzinárodná vedecká konferencia Cyrilo-metodská tradícia v novodobých československých dejinách, ktorá sa uskutoční 28. novembra 2018 v Starom Meste na Morave.
Pre zabezpečenie finančných prostriedkov na vybudovanie Cyrilo-metodskej kultúrnej cesty zo strany Európskej únie a jej štrukturálnych fondov boli vypracované projekty v rámci programu Interreg SVK-CZ. Úspešný bol projekt „Partnerství a aktivní institucionální sítě Cyrilometodějské stezky v moravsko-slovenském příhraničí“. Tento sleduje oživenie Cyrilo-metodskej cesty a zabezpečenie jej trvalej udržateľnosti pre budúcnosť formou realizácie konkrétnych aktivít, ktoré prispejú k zatraktívneniu cesty a poskytnutiu zážitkov pre turistov alebo pútnikov. Jedným z cieľov je tiež osveta a zážitkové vzdelávanie pre študujúcu mládež i dospelých v záujme prehĺbenia a zachovania národnej pamäti na cyrilo-metodské duchovné i kultúrne dedičstvo a zdôraznenia jeho význam nielen pre Slovensko, ale aj pre Európu. Za účelom naplnenia tohto cieľa boli na začiatku roka 2018 u každého projektového partnera vytvorené pracovné skupiny z odborníkov, ktoré sa budú podieľať na vyhľadávaní subjektov schopných uskutočňovať aktivity oživujúce pútnickú cestu v duchu jej témy a koordinácii aktivít na trase cesty. Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre zastupuje doc. PhDr. Peter Ivanič, PhD. Dňa 15. mája 2018 sa v rámci plnenia úloh projektu uskutočnilo prvé zasadnutie Regionálnej pracovnej skupiny Nitrianskeho samosprávneho kraja. Členovia pracovnej skupiny sa oboznámili s obsahom, úlohami, etapami a cieľmi projektu. V diskusii si vymenili názory a skúsenosti z doterajšej praxe a aktivít súvisiacich s témou projektu a stanovili si konkrétne kroky a úlohy v záujme naplnenia hlavného cieľa, ktorým je vybudovanie inštitucionálnej siete Cyrilo-metodskej cesty a jej certifikácia v Rade Európy.
Text a foto: doc. PhDr. Peter Ivanič, PhD., ThDr. Tibor Ujlacký, PhD.