Slovenskí vedci testujú roboty, ktoré radia pri kartových hrách

Tereza a Monika - to sú mená dvoch NAO robotov, ktoré radia pri hrách so žolíkovými kartami. Partnerom projektu, počas ktorého ich vedci testujú, je aj Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Roboty, ktoré v tých dňoch testujú vedci na Ústave informatiky Slovenskej akadémie vied (SAV), hrajú s účastníkmi experimentu kartovú hru. Vedci tak chcú zistiť, či hlasové prispôsobovanie sa automatických systémov užívateľovi dokáže ovplyvniť jeho dôveru voči týmto systémom.
"Robíme to tak, že vytvárame niekoľko scenárov interaktivity medzi človekom a automatickým systémom,“ hovorí Štefan Beňuš, ktorý je vedúcim projektu a pôsobí na Ústave informatiky SAV a Filozofickej Fakulte UKF v Nitre. Pri každom ťahu sa účastník experimentu pýta jedného z robotov, akú kartu by mu poradil, aby si ju vybral. Cieľom užívateľa je nahrať čo najviac bodov na základe hlasových rád od robotov. Ich reč sa manipuluje tak, aby sa jeden z nich prispôsoboval hlasu užívateľa.
„Výsledky zatiaľ nie sú jednoznačné. Niektorí ľudia preferujú hlasy, ktoré sa im prispôsobujú a viac im dôverujú. Iní, naopak, preferujú hlasy, ktoré sa im neprispôsobujú, čo má tiež zmysel v komunikačnej teórii,“ dodal Beňuš.

Na Ústav informatiky SAV sú v týchto dňoch NAO roboty Tereza a Monika. Účastníci experimentu s nimi hrajú karty a vedci skúmajú, nakoľko dokážeme týmto systémom dôverovať. Viac ponúka video, kde si s robotmi zahral docent Štefan Beňuš, vedúci projektu. 🃏🤖👨

Posted by Slovenská akadémia vied on Tuesday, 8 August 2017
Projekt rieši spolu s tímom už tretí rok, pričom ho podporuje americká vládna agentúra Air Force Office for Scientific Research. Partnermi projektu sú Ústav informatiky SAV, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Slovenská technická univerzita a zahraniční partneri - Univerzita v Buenos Aires a Columbia University v New Yorku.
„Tento projekt je v našich podmienkach výnimočný a aj preto sa snažíme pokračovať ďalej. Chceme si zaobstarať komunikačnú robotickú hlavu, ktorá už predstavuje úplne iný typ interakcie človeka a automatického systému. Pri nej budeme môcť do výskumu zahrnúť aj emotívne výrazy tváre, žmurkanie či zmenu pohľadu,“ dodáva Beňuš.
Zdroj: TASR

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem