Študenti z Pekingu na UKF v Nitre

Na Filozofickej fakulte UKF v Nitre prebiehal od 11. do 16. júna 1. ročník letnej jazykovej školy pre čínskych študentov z prestížnej Pekinskej univerzity zahraničných štúdií (Beijing Foreign Studies University). Prof. PaedDr. Elena Zelenická, PhD., riaditeľka Jazykové centra FF UKF v spolupráci s Ing. Anitou Ivankovou, PhD., z referátu pre mobility a medzinárodné vzťahy UKF organizačne a obsahovo zabezpečili atraktívny výučbový program letnej školy obohatený o spoznávanie kultúry a histórie Nitry a jej okolia.
Študentky sa dopoludnia vzdelávali a zdokonaľovali si vedomosti zo slovenského jazyka, literatúry a kultúrnych reálií Slovenska formou interaktívnej výučby, prednášok a hudobného workshopu. Popoludní absolvovali bohatý program spojený so spoznávaním Nitry.
Študentky sa zúčastnili aj na oficiálnom stretnutí s rektorom UKF prof. RNDr. Ľubomírom Zelenickým, CSc., a s dekanom FF prof. PaedDr. Bernardom Garajom, CSc. Rektor UKF v Nitre na základe novouzavretej bilaterálnej zmluvy medzi UKF a BFSU prezentoval študentkám možnosť pokračovať na magisterskom stupni štúdia na UKF, prípadne absolvovať tu prax v rámci ich vysokoškolského štúdia.
Pozitívne reakcie študentiek na intenzívny týždeň plný nových vedomostí, zážitkov a chutí  strávený na UKF svedčia o tom, že Nitra a Slovensko sa pre ne stali srdcovou záležitosťou. Hovoria o tom aj slová jednej z účastníčok letnej jazykovej školy Ruohui Wu, ktorá pochádza z čínskeho mesta Huainan: „Každý človek má špeciálny a jedinečný zážitok v srdci, myslím si, že letná škola v Nitre je najdôležitejší zážitok v mojej pamäti. Na letnej škole som stretla veľa dobrých učiteľov, ochutnala tradičné slovenské domáce jedlá, zúčastňovala som sa na rôznych aktivitách. Rozprávali sme sa s rektorom UKF a dekanom filozofickej fakulty, dostala som veľa informácií o vzťahu medzi Slovenskom a Čínou, o možnostiach štúdia slovenčiny v budúcnosti atď. Študovala som nitriansku históriu, známe pamiatky v Nitre, slovenské básne a piesne. Nitra je veľmi pekná a moderná, ak budem mať v budúcnosti možnosť, chcem sa vrátiť do Nitry, pretože chcem študovať a pracovať v Nitre.“
Pozitívne ohlasy študentiek na prvý ročník letnej školy  sú pre jej organizátorov výzvou, aby na budúci rok opäť privítali čínskych študentov na UKF v Nitre. Pôjde o jednu z dôležitých foriem spolupráce medzi oboma univerzitami.
Autorka textu: Mgr. Renáta Machová, PhD., Jazykové centrum FF UKF v Nitre
Autori fotografií: Lubo Balko, Renáta Machová