Beseda so Silvestrom Lavríkom

Katedra anglistiky a amerikanistiky zorganizovala 3. mája 2017 v spolupráci s Katedrou slovenskej literatúry besedu so slovenským spisovateľom Silvestrom Lavríkom. Tá sa uskutočnila v rámci prebiehajúceho, trojmesačného literárneho projektu Čítam, teda som (marec-máj 2017), ktorý každoročne aktivizuje študentov fakulty a vytvára priestor pre diskusiu o aktuálnych témach v slovenskej a svetovej literatúre.Projekt v tomto roku získal medzinárodný rozmer aj vďaka participácii partnerských inštitúcií z Indie a Pobrežia Slonoviny.
Zameranie projektu na problematiku šťastia a utrpenia v literatúre malo navyše ambíciu prepojiť literárny svet so súčasným spoločenským dianím na Slovensku a ponúknuť priestor na diskusiu o historickej pamäti a aktuálnej radikalizácii spoločnosti. Besedu so Silvestrom Lavríkom viedla Doc. Mária Hricková. Venovala sa predovšetkým jeho poslednému románu Nedeľné šachy s Tisom, ktorý je nominovaný na cenu Anasoft Litera a tematicky sa vracia k obdobiu vojnového slovenského štátu a prezidentovi Jozefovi Tisovi. Diskusia, spestrená autorským čítaním, obsiahla otázky problematického obdobia slovenských dejín a ich literárneho spracovania a zároveň premostila historické udalosti so súčasnými tendenciami v našej spoločnosti.
Beseda so spisovateľom sa uskutočnila za podpory projektov UGA III/6/2016 – Reflexia ľudskosti a inakosti v anglofónnej literatúre 20. a 21. storočia a VEGA 1/0426/17 Ikonizácia utrpenia a jeho zmyslu v slovesnom, umeleckom a kultúrnom obraze I (Intersemiotická, interdisciplinárna a medzikultúrna rekognoskácia).
kaa beseda lavrik 01 kaa beseda lavrik 02
Text: Mgr. Simona Klimková, PhD.