Známa slavistka Alla Kožinovová priblížila lubočnú tradíciu

Dňa 20. apríla 2017 sa pod záštitou Katedry rusistiky konala prednáška prof. Ally Kožinovovej, DrSc., ktorá nás poctila svojou návštevou z Bieloruskej štátnej univerzity v Minsku. Prišla k nám so zaujímavým príspevkom: Ruský lubok: od minulosti po súčasnosť.
Prof. Alla Kožinovová, DrSc. je významnou slavistkou, no zároveň je známa v medzinárodných slavistických kruhoch ako polonistka. Venuje sa aj komparatívnemu výskumu so zameraním na východoslovanské jazyky (najmä bieloruský a ruský jazyk).
Z prednášky sme sa dozvedeli o pôvode Lubočnej tradície a na aké účely sa lubok využíval. Je to tlač, v ktorej sa spája výtvarná a textová časť. Lubok slúžil dokonca pri výuke gramotnosti, pretože nahrádzal literatúru. Lubok bol spočiatku známy v Európe v 15. storočí a boli to obrazy na medi na rôzne náboženské témy, ktoré sa predávali na trhu. Lubok na dreve je pôvodne ruským javom. Koncom 17. a začiatkom 18. storočia lubok ilustroval umeleckú literatúru pre lepšie predstavenie o kultúre vtedajšej doby (napr. tradičné odevy). V tom čase sa popularite tešili lubočné kalendáre. Neskôr tieto obrázky slúžili na pobavenie. Peter I. napríklad zistil, že lubok je dobrým prostriedkom propagandy. Boli prostriedkom irónie, či satiry. V 19. storočí lubok opäť zohrával dôležitú úlohu, bol prostriedkom agitácie. Jeho sujety boli na rôzne historické udalosti. Koncom spomínaného storočia lubok fakticky úplne mizne a nahrádza ho dostupná literatúra. V súčasnosti môžeme vravieť o istom návrate lubka. Na internete môžeme nájsť mnoho lubočných štylizácií na súčasné témy. Z prednášky sme sa napríklad dozvedeli, že prostredníctvom lubka bola ilustrovaná súčasná literatúra, napr. Tolkien.    
V mene Katedry rusistiky chceme poďakovať prof. Alle Kožinovovej, DrSc. za veľmi zaujímavý príspevok, ktorým pracovníkom a študentom rusistiky priblížila lubočnú tradíciu.
2017 ff Alla Kozinovova2
Text: Mgr. Miriama Juricová
Foto: Hanna Shvaba

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem