Príď k nám študovať
Podávanie prihlášok sme predĺžili
do 30. apríla 2020 a elektronicky

Crowdsourcing v lokalizácii

Dňa 11. 4. 2017 s prednáškou na Katedre translatológie FF UKF v Nitre vystúpil Mgr. Matúš Jožio, absolvent prekladateľstva a tlmočníctva na Prešovskej univerzite v Prešove, t. č. zamestnanec a zástupca medzinárodnej prekladateľskej a lokalizačnej agentúry Moravia. Témou jeho prednášky bol crowdsourcing v lokalizácii. Akokoľvek obidva pojmy môžu znieť cudzo, ako používatelia počítačov a internetu sa s nimi stretávame každý deň.
Lokalizácia je preklad a technicko-adaptačná príprava jazykových mutácií softvérových balíkov na konkrétne národné trhy a crowdsourcing je forma spolupráce veľkej skupiny alebo komunity internetových používateľov na realizácii veľkej úlohy (napr. financovanie projektov, rozoznávanie nečitateľných znakov v naskenovaných dokumentoch alebo aj preklad). Rozširovanie týchto fenoménov a stúpajúci dopyt po nich zo strany medzinárodných korporácií, neziskového sektora (napr. tzv. open-source softvér) a aj širšej verejnosti (napr. na sociálnych sieťach) bude mať v blízkej budúcnosti dopad aj na zmenu prekladateľskej profesie.
Cieľom prednášky preto bolo nielen priblížiť adeptom prekladateľstva, čo crowdsourcing a lokalizácia sú, ale ich aj oboznámiť s možnosťami spolupráce na crowdsourcingovom projekte pre študentov, ktorý v najbližšom čase plánuje na viacerých slovenských univerzitách spustiť spoločnosť Moravia.
Touto cestou by sa organizátori radi poďakovali vedeniu Univerzity Konštantína Filozofa, ako aj vedeniam Filozofickej fakulty UKF a Katedry translatológie FF UKF za promptné vybavenie technologických náležitostí, bez ktorých by projekt nebolo možné realizovať, a ochotné prijatie tejto mimoriadne užitočnej iniciatívy.
Autor textu a fotografií: Mgr. Igor Tyšš, PhD.
baner ponuka studia1
baner ponuka bakalarbaner ponuka magisterskebaner ponuka doktorandske

Kalendár udalostí

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
Žiadne udalosti na zobrazenie

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 74 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem