Diskusia Konajme spoločne! pri príležitosti MDŽ

Dňa 6. marca 2017 sa pri príležitosti Medzinárodného dňa žien konala na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre diskusia na tému ekonomického postavenia žien v spoločnosti. Diskusiu organizovala Informačná kancelária Európskeho parlamentu spolu s Katedrou politológie a euroázijských štúdií.
Témy ekonomického postavenia žien, rovnováha medzi osobným a pracovným životom, ako aj žena v politickom a ekonomickom rozhodovaní sú témy pomerne časté, avšak v súvislosti s Medzinárodným dňom žien si ich vždy pripomíname o čosi intenzívnejšie. Aj na základe posledných zverejnených dát Eurostatu možno konštatovať, že ženy stále zarábajú o 16,7% menej ako muži a domácnosti a starostlivosti o rodinu venujú až pätinu svojho času, čo je dvaapolkrát viac ako muži. Európska komisia konštatuje, že aj na začiatku 21. storočia zostávajú ženy stále podhodnotené v mzde oproti mužom a naďalej majú len minimálne zastúpenie vo vrcholových funkciách. Ženy sú navyše vystavované rôznym druhom diskriminácie tak v pracovnom ako aj osobnom živote.
O týchto témach diskutovali poslankyne Európskeho parlamentu Anna Záborská (EPP) a Monika Flašíková Beňová (S&D), riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny Sylvia Porubänová a Anna Labošová, riaditeľka hotela Mikádo so študentmi a pedagógmi Filozofickej fakulty UKF v Nitre. Podujatie otvorili PhDr. Ľuboš Török, PhD., prodekan pre medzinárodné vzťahy a rozvoj a Dionýz Hochel z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.