do 30. apríla 2020 a elektronicky

Konferencia Sacrificium, misericordia, spes splnila svoje poslanie

Medzinárodná vedecká konferencia Sacrificium, misericordia, spes, ktorá sa konala z príležitosti končiaceho Roka milosrdenstva, Fatimského roka, 75. výročia mučeníckej smrti svätého Maximiliána Kolbeho a 10. výročia vzniku Katedry náboženských štúdií FF UKF v Nitre slnila svoj účel.
V Katedrále - Bazilike svätého Emeráma v Nitre sa začala 15. novembra 2016 svätou omšou, ktorú v zastúpení nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka celebroval riaditeľ Kancelárie Biskupského úradu v Nitre Martin Michalíček. Hovoril o troch svätých (sv. Maximilián Kolbe, sv. Faustína Kowalská a sv. Ján Pavol II.), ktorí napĺňali vo svojom životnom príbehu cnosti, ktorými sa konferencia zaoberala.
Následne v Diecéznom múzeu na hrade bola prezentovaná výstava maďarských kresťanských umelcov s príhovormi pozvaných hostí, vrátane dekana FF UKF v Nitre prof. PaedDr. Bernarda Garaja, CSc., zástupcov Maďarského inštitútu v Bratislave, Teologickej fakulty UKSW vo Varšave a vedúceho Katedry náboženských štúdií FF UKF v Nitre doc. PhDr. PaedDr. Petra Kondrlu. Večerný program pokračoval neoficiálnou časťou v historickej pivnici Biskupského paláca.
Druhý deň konferencie (16. novembra) patril už vedeckým prednáškam podľa určeného programu. Ten sa odohrával v aule Kňazského seminára svätého Gorazda v Nitre. Pred auditóriom vystúpili napríklad pani Dagmar Babčanová, bývalá veľvyslankyňa SR pri Svätej Stolici, Anna Verešová, poslankyňa NR SR, prof. Grzegorz  M. Bartosik,  OFM Conv, riaditeľ Inštitútu Kolbianum v Poľsku, Ing. Marián Čaučík, riaditeľ Dobrej Noviny, eRko, Dr. Imre Molnár, riaditeľ Maďarského inštitútu v Bratislave a členovia Katedry náboženských štúdií.