Príď k nám študovať
Podávanie prihlášok sme predĺžili
do 30. apríla 2020 a elektronicky

Hlaholika inšpiruje aj v súčasnosti

Na pôde Filozofickej fakulty UKF v Nitre sa konalo dňa 19. októbra 2016 medzinárodné podujatie pod záštitou Veľvyslanectva Chorvátskej republiky na Slovensku Hlaholika v priesečníku slovanských národov – Chorvátske hlaholské dedičstvo. Hlavnými organizátormi boli Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda,  Katedra slovenského jazyka, Družstvo priateľov Hlaholiky zo Záhrebu a Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre. Podujatie otvorila pani splnomocnená ministerka Ankica Vlašić z Veľvyslanectva Chorvátskej republiky na Slovensku spolu s prodekanom pre vedu, výskum a postgraduálne formy štúdia Filozofickej fakulty Martinom Hetényim a riaditeľkou Družstva priateľov Hlaholiky zo Záhrebu Biserkou Draganić.
Úvodný referát o chorvátskom hlaholskom dedičstve predniesla Jelena Vignjević z Filozofickej fakulty Univerzity v Záhrebe, ktorá následne viedla aj workshop hlaholskej kaligrafie. Ďalšie workshopy, ktoré koordinovali skúsení lektori zo Združenia priateľov hlaholiky zo Záhrebu - Biserka Draganić, Mira Kliček a Mirna Lipovac, boli venované maľovaniu hlaholiky na textil a tvorbe plstených puzdier na mobil.
Podujatia sa zúčastnilo niekoľko desiatok študentov Filozofickej fakulty UKF v Nitre a Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Nitre. Členovia Družstva priateľov hlaholiky predstavili hlaholiku ako živé kultúrne dedičstvo, ktoré inšpiruje aj v súčasnosti.
Autor textu: doc. PhDr. Peter Ivanič, PhD.
baner ponuka studia1
baner ponuka bakalarbaner ponuka magisterskebaner ponuka doktorandske

Kalendár udalostí

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
Žiadne udalosti na zobrazenie

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 74 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem