Študentský projekt Experiment Y

Bunka pre súčasnú kultúru na nitrianskej pešej zóne žila 3. mája žltou farbou. Študenti druhého ročníka Katedry masmediálnej komunikácie a reklamy Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre priniesli všetkým zúčastneným po prvýkrát na Slovensku nečakanú ilúziu očného klamu.
Prvotným zdrojom inšpirácie, na základe ktorej sa akcia realizovala je umelecké dielo z roku 1997 pod názvom Room for one colour and windy corner od autora Olafura Eliassona. Na akom princípe tento očný klam funguje? Monofrekvencia svetiel namontovaných do stropu v bielej miestnosti vyžaruje žlté svetlo, ktoré zníži spektrálny rozsah zraku divákov do žltej a čiernej farby. Biele steny miestnosti tak ľudské oko vníma ako žlté a všetky ostatné predmety len čiernobielo.
Cieľ Experimentu Y bol študentom jasný od začiatku. Vďaka grafickým prácam, propagačným materiálom, fotografiám či iným umeleckým dielam od kreatívnych mladých ľudí poskytli širokej verejnosti možnosť pozrieť sa na svet v úplne novom, lepšom svetle. Uzavretá biela miestnosť v spojení so žltým svetlom vytvorili výnimočné prostredie, v ktorom sa každý návštevník videl rovnako, bez rozdielov – v čiernobielych farbách. Všetky predsudky sa v okamihu vytratili a zavládla príjemná atmosféra plná prekvapených výrazov a radosti. Okrem galérie si študenti pripravili pre občanov Nitry zaujímavý sprievodný program v podobe súťaží s bohatými odmenami od sponzorov, občerstvenia či možnosti vyfotografovať sa pri fotostene, vytvorenej špeciálne pre túto príležitosť.
Realizácia žltého experimentu bola síce náročná a plná prekážok, avšak výsledný efekt zožal úspech a reakcie účastníkov na seba nenechali dlho čakať. „Bolo to zaujímavé, pretože to prišlo veľmi prudko. Nestihol som si uvedomiť kedy optický klam nastal, a aký je intenzívny. Tento fakt som pochopil, až keď som si všimol, že môj pomarančový džús je biely. Efekt bol naozaj silný a na začiatku som ho vôbec neočakával.“ Skonštatoval milo prekvapený účastník Experimentu Y Filip.
Vyhodnotenie celého Experimentu Y prinieslo študentom veľmi priaznivé výsledky. Až 90% zúčastnených, ktorí mali možnosť zažiť žltú miestnosť na vlastné oči, usúdilo, že všetko okolo vnímali v čiernobielych farbách a iba 13% divákov o tomto experimente počulo niekedy v minulosti. Účasť na experimente bola aj napriek nepriaznivému počasiu výborná. Na svoje si prišli rodičia s deťmi, teenageri, dospelí či vyššie vekové kategórie.
Svoju skúsenosť po experimente zhodnotila aj Adriana. „Na tento experiment som sa veľmi tešila. Propagácia experimentu bola pútavá. Samotný experiment prebiehal zaujímavo a priznám sa, že som pochybovala o výsledku. Nakoniec všetko vyšlo, ako malo a experiment sa potvrdil. Bolo pozoruhodné sledovať čiernobiele farby, ako sa efekt pomaly vytráca a po pár minútach sa farby vracajú späť. Teším sa, že som mohla byť súčasťou Experimentu Y.“