Príď k nám študovať
Podávanie prihlášok sme predĺžili
do 30. apríla 2020 a elektronicky

Študentský projekt Experiment Y

Bunka pre súčasnú kultúru na nitrianskej pešej zóne žila 3. mája žltou farbou. Študenti druhého ročníka Katedry masmediálnej komunikácie a reklamy Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre priniesli všetkým zúčastneným po prvýkrát na Slovensku nečakanú ilúziu očného klamu.
Prvotným zdrojom inšpirácie, na základe ktorej sa akcia realizovala je umelecké dielo z roku 1997 pod názvom Room for one colour and windy corner od autora Olafura Eliassona. Na akom princípe tento očný klam funguje? Monofrekvencia svetiel namontovaných do stropu v bielej miestnosti vyžaruje žlté svetlo, ktoré zníži spektrálny rozsah zraku divákov do žltej a čiernej farby. Biele steny miestnosti tak ľudské oko vníma ako žlté a všetky ostatné predmety len čiernobielo.
Cieľ Experimentu Y bol študentom jasný od začiatku. Vďaka grafickým prácam, propagačným materiálom, fotografiám či iným umeleckým dielam od kreatívnych mladých ľudí poskytli širokej verejnosti možnosť pozrieť sa na svet v úplne novom, lepšom svetle. Uzavretá biela miestnosť v spojení so žltým svetlom vytvorili výnimočné prostredie, v ktorom sa každý návštevník videl rovnako, bez rozdielov – v čiernobielych farbách. Všetky predsudky sa v okamihu vytratili a zavládla príjemná atmosféra plná prekvapených výrazov a radosti. Okrem galérie si študenti pripravili pre občanov Nitry zaujímavý sprievodný program v podobe súťaží s bohatými odmenami od sponzorov, občerstvenia či možnosti vyfotografovať sa pri fotostene, vytvorenej špeciálne pre túto príležitosť.
Realizácia žltého experimentu bola síce náročná a plná prekážok, avšak výsledný efekt zožal úspech a reakcie účastníkov na seba nenechali dlho čakať. „Bolo to zaujímavé, pretože to prišlo veľmi prudko. Nestihol som si uvedomiť kedy optický klam nastal, a aký je intenzívny. Tento fakt som pochopil, až keď som si všimol, že môj pomarančový džús je biely. Efekt bol naozaj silný a na začiatku som ho vôbec neočakával.“ Skonštatoval milo prekvapený účastník Experimentu Y Filip.
Vyhodnotenie celého Experimentu Y prinieslo študentom veľmi priaznivé výsledky. Až 90% zúčastnených, ktorí mali možnosť zažiť žltú miestnosť na vlastné oči, usúdilo, že všetko okolo vnímali v čiernobielych farbách a iba 13% divákov o tomto experimente počulo niekedy v minulosti. Účasť na experimente bola aj napriek nepriaznivému počasiu výborná. Na svoje si prišli rodičia s deťmi, teenageri, dospelí či vyššie vekové kategórie.
Svoju skúsenosť po experimente zhodnotila aj Adriana. „Na tento experiment som sa veľmi tešila. Propagácia experimentu bola pútavá. Samotný experiment prebiehal zaujímavo a priznám sa, že som pochybovala o výsledku. Nakoniec všetko vyšlo, ako malo a experiment sa potvrdil. Bolo pozoruhodné sledovať čiernobiele farby, ako sa efekt pomaly vytráca a po pár minútach sa farby vracajú späť. Teším sa, že som mohla byť súčasťou Experimentu Y.“
baner ponuka studia1
baner ponuka bakalarbaner ponuka magisterskebaner ponuka doktorandske

Kalendár udalostí

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
Žiadne udalosti na zobrazenie

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 74 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem