Návšteva veľvyslanca Francúzskej republiky

V pondelok, 14. marca 2016 sa v rámci celosvetových osláv Dní frankofónie na Katedre romanistiky uskutočnila prednáška Jeho Excelencie, pána Didiera Lopinota, veľvyslanca Francúzskej republiky na Slovensku, na tému „Francúzska diplomacia v ústrety veľkým medzinárodným výzvam roku 2016“. Pána veľvyslanca na úvod privítal dekan Filozofickej fakulty UKF v Nitre prof. PaedDr. Bernard Garaj, CSc., s ktorým za účasti vedúcej Katedry romanistiky doc. PhDr. Evy Švarbovej, PhD. diskutovali o aktuálnych výzvach vzdelávania na Slovensku a iných spoločenských témach.
Vo svojej prednáške sa pán veľvyslanec sústreďoval najmä na otázky bezpečnosti a mieru, pričom vychádzal z minuloročných tragických udalostí v Paríži, ktoré vyvolali  vlnu celosvetovej solidarity. Ďalej sa venoval najmä  budúcnosti a krokom, ktoré by sa mali prijať vo vzťahu ku súčasnému dianiu z globálneho hľadiska. Publikum kládlo predovšetkým otázky týkajúce sa migračnej krízy, v rámci ktorých priblížil pojmy ako utečenec či ekonomický migrant a ozrejmil rozdiel medzi politickým imigrantom a vojnovým utečencom.
Pán veľvyslanec vyjadril pozitívne postrehy k prípravám Slovenska na predsedníctvo v Rade Európskej únie a nezabudol vyjadriť svoju podporu. Záver prednášky sa niesol v pozitívnom duchu a v nádeji skorého vyriešenia komplikovaných otázok, ktoré sužujú Európu i svet.
Ďakujeme prorektorke prof. PhDr. Gabriele Miššíkovej, CSc. a ostatným kolegom i študentom za účasť a podporu podujatia.

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem