Na Cineama 2023 bude mať zastúpenie aj UKF

Univerzitu bude na súťaži reprezentovať Mgr. Kristián Vrábel, absolvent Katedry žurnalistiky a nových médií a zároveň doktorand FF UKF v Nitre. Do celoslovenského kola súťaže a prehliadky amatérskych filmov postúpil s hraným filmom Míle predo mnou. Na tvorbe filmu sa podieľali aj Mgr. Denis Ruščák, absolvent Katedry žurnalistiky a nových médií FF UKF v Nitre, Mgr. Eva Verebová, doktorandka Katedry translatológie FF UKF v Nitre, Ing. Marián Mancír z Katedry žurnalistiky a nových médií FF UKF v Nitre, Bc. Šimon Šebák, absolvent Katedry hudby PF UKF v Nitre, a Martin Majtán. „V univerzitnom prostredí sa ľahko tvorí kvalitný tím, resp. amatérsky filmový štáb, pretože na každej katedre nájdete odborníka na niečo. Kľúčovým bolo mediálne centrum a Ing. Marián Mancír. Keď som videl, akú techniku máme k dispozícii, vedel som, že budeme schopní vytvoriť po technickej stránke slušné dielo. Hlavný herec a autor hudby sú ľudia, ktorých poznám od detstva a už sme na kadečom spolupracovali. A keď som potreboval kvalitný preklad z angličtiny, stačilo osloviť kamarátov z katedry translatológie,“ pochvaľuje si zloženie tímu Mgr. Kristián Vrábel. Ten je zároveň aj hlavným iniciátorom celého diela: „Mal som potrebu niečo povedať a keďže v mediálnom centre sú ideálne podmienky na vytvorenie po technickej stránke kvalitného audiovizuálneho diela, rozhodol som sa pre krátky film. Dôvodom bolo aj to, že krátkym filmom sme sa venovali na amatérskej úrovni už počas stredoškolského štúdia.“ Mgr. Kristián Vrábel zároveň dopĺňa, že k natočeniu filmu jeho tím motivoval ešte ďalší faktor: „Steven Spielberg sa raz nechal počuť, že nikdy nemusel chodiť na terapie, pretože filmy boli jeho terapiou. A keďže výsledkom jeho duševnej hygieny boli série, ako napríklad Indiana Jones či Jurský park, rozhodli sme sa, že tiež by sme mali prestať nad problémami plakať a pokúsiť sa z nich vyžmýkať niečo povznášajúce.“
Film Míle predo mnou sa predstaví na celoslovenskej prehliadke 15. – 17. 9. 2023 v Bardejovských kúpeľoch. Podujatie organizujú Národné osvetové stredisko a Hornošarišské osvetové stredisko v Bardejove. Film získal 27. 4. 2023 Ocenenie z okresného kola od Krajského osvetového strediska v Nitre. Z krajského kola, ktoré zorganizovalo Regionálne osvetové stredisko v Komárne 7. 6. 2023, si taktiež odniesol Cenu a postúpil spolu s ďalšími 117 filmami z celého Slovenska do užšieho výberu do celoštátneho kola. „Nikdy sme sa s našou tvorbou do žiadnych súťaží nezapájali. Je však nutné dodať, že naša tvorba počas stredoškolského štúdia zrejme ani nebola na takej úrovni, aby sme sa s filmami išli niekam chváliť, tobôž nie bojovať o ceny. Podnet, aby sme Míle predo mnou prihlásili do súťaže Cineama, prišiel od kolegov z Katedry žurnalistiky a nových médií,“ popisuje Mgr. Kristián Vrábel, čo ho viedlo prihlásiť sa do súťaže Cineama.
O tom, že jeho tím postúpil do celoslovenského kola, sa dozvedel len nedávno. Oficiálny súťažný výber Cineama 2023 uverejnilo Národné osvetové stredisko 12. 7. 2023. Komisia v zložení Vladimíra Hradecká, Vladislava Plančíková, Debora Pastirčáková a Pavel Smejkal vybrala do prehliadky 73 amatérskych filmov. Súťažiť budú v štyroch kategóriách: a) animovaný film; b) hraný film; c) dokumentárny film a publicistika a d) experiment a videoklip. Film Míle predo mnou sa predstaví v III. vekovej skupine (autorov a autoriek nad 21 rokov) v kategórii hraný film. Z postupu do Bardejova je celý tím prekvapený: „Na každé kolo sme šli s očakávaním, že si ideme len vypočuť spätnú väzbu od poroty, ktorá nás snáď posunie ďalej. Nepredpokladali sme, že si odnesieme ocenenia,“ popísal očakávania tvorcov filmu Mgr. Kristián Vrábel a s pokorou i úsmevom dodáva: „S rovnakými očakávaniami pôjdeme aj v septembri do Bardejova, akurát o niečo namyslenejší.
Mgr. Veronika Cillingová, PhD. – Katedra žurnalistiky a nových médií FF UKF v Nitre
Foto: Pavol Sedliak
Záber z filmu: Mgr. Kristián Vrábel
cineama1
Cineama1: Plagáty krajského kola Cineama

cineama2

Cineama2: Cena udeľovaná na krajskom kole Cineama v Komárne

cineama3

Cineama3: Premietanie súťažného filmu na krajskom kole Cineama v Komárne

cineama4

Cineama4: Tvorcovia filmu Míle predo mnou s predsedom poroty krajského kola Cineama v Komárne (zľava: doc. Mgr. Anton Szomolányi, ArtD. – predseda poroty, Bc. Šimon Šebák, Martin Majtán a Mgr. Kristián Vrábel)

cineama5

Cineama5: Záber z filmu Míle predo mnou

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem