Literárne čítanie s Radkom Knappom

Dňa 22. 03. 2023 bol hosťom Katedry romanistiky a germanistiky FF Radek Knapp, rakúsky spisovateľ poľského pôvodu, žijúci a tvoriaci vo Viedni. Vo svojom literárnom diele sa Radek Knapp často vracia do detstva, ktoré strávil vo Varšave u svojich starých rodičov a do obdobia prvých kontaktov so západným svetom, keď sa v roku 1976 ako 12 ročný ocitol vo Viedni. Jeho videnie „cudzieho“ sveta a hľadanie miesta v ňom je spojené s mnohými humornými situáciami, ktoré opisuje s originálnym vtipom a nadhľadom.
Radek Knapp sa preslávil románmi Herrn Kukas Empfehlungen (1999); Papiertiger (2003); Gebrauchsanweisung für Polen (2005, 2017); Der Mann, der Luft zum Frühstück aß (2017); Von Zeitlupensymphonien und Marzipantragödien: Notizen eines Möchtegern-Österreichers (2020) a i. Za zbierku poviedok Franio (1994) získal v roku 2001 prestížne literárne ocenenie, Cenu Adalberta von Chamisso. Touto cenou sú v Nemecku vyznamenávané spisovateľky a spisovatelia píšúci nemecky, ktorých materinským jazykom však nie je nemčina. Romány Radka Knappa boli preložené do viacerých jazykov, o. i. aj do holandčiny, chorvátčiny, slovinčiny a češtiny. Jeho román Herrn Kukas Empfehlungen (v českom preklade Hany Linhartovej Co mi pan Kuka nakukal) bol v roku 2008 sfilmovaný v rakúsko-poľskej koprodukcii.
Na katedre romanistiky a germanistiky čítal Radek Knapp zo svojho románu Herrn Kukas Empfehlungen. So študentkami a študentmi germanistiky a translatológie FF a žiačkami a žiakmi Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Nitre debatoval v uvoľnenom rozhovore nielen o tom, ako sa učil nemčinu, ale aj o identite a domove či stereotypoch a predsudkoch spájaných s Rakúskom a Poľskom.
Literárne čítanie s Radkom Knappom podporilo Rakúske kultúrne fórum v Bratislave.
Radek Knapp 1

Radek Knapp 2

Radek Knapp 3

Radek Knapp 4

Radek Knapp 5

 
Text: doc. PaedDr. Oľga Wrede, PhD., Katedra romanistiky a germanistiky FF
Fotografie: PaedDr. Peter Horváth; archív katedry

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem