Interdisciplinárne dialógy: Dr. Jonas Dagys

Vo štvrtok 16. apríla 2015 sa v rámci cyklu Interdisciplinárne dialógy uskutočnila v Akropole Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre  prednáška s názvom "How We got Bored with the Mind-Body Problem". Hosťom bol Dr. Jonas Dagys z Katedry logiky a dejín filozofie Vilniusskej Univerzity v Litve.

Anotácia:
"Ako sa stal problém vzťahu mysle a tela nudným"
Vďaka čomu je materialistický výklad mysle (mentálneho) atraktívny? Z akých dôvodov by sme sa mohli hlásiť k materializmu mentálneho? Ako možno tomuto materialistickému výkladu odporovať a čo nás takýto odpor môže stáť? Prednáška bude prezentovať všeobecný prehľad posledného vývoja v problematike filozofickej kontroverzie medzi redukcionistickou teóriou psychofyzického materializmu a antiredukcionistickými formami dualizmu a agnosticizmu. Zameria sa na určité aspekty argumentov, ktoré sa nahromadili na oboch stranách sporu, a ukáže, ako sa táto diskusia stala módnou, aby po čase znovu “zapadla” a stala sa v kontexte súčasnej analytickej filozofie mysle “nudnou”.