Študenti na Fašiangovom sprievode

Nitrianske fašiangy, organizované Mestom Nitra, sa ani tento rok nezaobišli bez študentov UKF v Nitre. 18. februára 2023 sa podujali spestriť tradičný fašiangový sprievod na pešej zóne v Nitre originálnou kolekciou fašiangových figúr, masiek a kostýmov. V sprievode sa predstavili študentky a študenti z Oddelenia kulturológie Ústavu manažmentu kultúry a turizmu, kulturológie a etnológie, zo Študentského divadla VYDI, ako aj ďalších katedier a ústavov z viacerých fakúlt UKF v Nitre. Dovedna ich bolo až tridsaťpäť vrátane mnohých zo zahraničia.
Fasiangy1Fasiangy2
Fašiangový sprievod v Nitre zažiaril študentským entuziazmom a pestrou kolekciou rozmanitosti: rómskej, balkánskej, tradičnej slovenskej. Prezentovali najmä pozoruhodné typy zoomorfných a antropomorfných masiek, ktoré sú neodmysliteľne späté s obradovými hrami kalendárového cyklu. Ich niekoľkomesačné kolektívne dielo odrážalo tímovú zohratosť a spoluprácu. Spoločne ich pripravovali v priestoroch Univerzitného tvorivého ateliéru FF UKF v Nitre.
Fasiangy3    Fasiangy4
Špeciálne uznanie patrí autorovi konceptu celkového dizajnového šatu fašiangových masiek a hlavnému realizátorovi Pavlovi Baumgartnerovi z Oddelenia kulturológie – ÚMKTKE, ako aj ďalším talentovaným študentkám a študentom viacerých študijných programov.
 
Text: doc. Mgr. Miroslav Ballay, PhD., FF – Ústav manažmentu kultúry a turizmu, kulturológie a etnológie
Foto: Nikita Grachev, 1. roč. Bc. Riadenie kultúry a turizmu, FF – Ústav manažmentu kultúry a turizmu, kulturológie a etnológie

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem