Stretnutie s americkou hikerkou H. Anderson

Dňa 29. septembra pripravilo Veľvyslanectvo USA na Slovensku v spolupráci s Katedrou anglistiky a amerikanistiky FF UKF v Nitre stretnutie so známou americkou hikerkou, vytrvalostnou športovkyňou a spisovateľkou Heather Anderson. Sympatická a skromná Heather porozprávala študentom o tom, ako sa v 21 rokoch, ako dovtedy absolútne športovo neskúsená dievčina, dostala prvýkrát k hikingu a objavila v sebe vášeň pre tento druh športu, a o všetkom, čo nasledovalo potom – o trasách, ktoré už zdolala, aj o tých, ktoré ešte zdolať plánuje, o svojich prípravách, najlepších i najhorších hikerských chvíľach i o písaní a vydaní kníh, zhrňujúcich jej cestovateľské zážitky.
Heather Anderson je jedna z najodvážnejších žien sveta. Od roku 2003 prešla už viac ako 65-tisíc kilometrov, vrátane 15 diaľkových trás, a aktuálne drží aj tri časové rekordy na troch trasách súčasne. V roku 2013 dosiahla najlepší čas na Pacifickej hrebeňovke (Pacific Crest Trail), keď trasu prešla za 60 dní, 17 hodín a 12 minút a prekonala tak predchádzajúci mužský rekord o štyri dni. Drží tiež ženský rekord na Apalačskej trase (Appalachian Trail), ktorú v roku 2015 zdolala bez podpory za 54 dní, 7 hodín a 48 minút. Na Arizonskej trase (Arizona Trail) stanovila nový rekord v roku 2016 a prešla ju za 19 dní, 17 hodín a 9 minút.
Foto1  Foto2
Okrem toho je Heather aj jediná žena, ktorá náročné diaľkové turistické trasy Appalachian Trail, Pacific Crest Trail a Continental Divide Trail zdolala už trikrát. V roku 2018 sa jej podarilo všetky tri trasy prejsť od marca do novembra a ako prvá žena si tak zapísala tzv. Calendar Year Triple Crown.
V roku 2019 ju prestížny časopis National Geographic vyhlásil za Dobrodružku roka (Adventurer of the Year). V rovnakom roku vydala aj svoju prvú knihu Thirst: 2600 Miles to Home, ktorú o dva roky neskôr nasledovala zbierka jej zážitkov z Apalačskej trasy, Mud, Rocks, Blazes: Letting Go on the Appalachian Trail, a v tomto roku aj príručka Adventure Ready: A Hiker’s Guide to Planning, Training, and Resiliency.
Viac o Heather sa môžete dočítať na jej webovom sídle a sociálnych sieťach.
Foto3
Potom, čo Heather zodpovedala množstvo otázok od študentov, Kristína Kohútová a Elena Raab Bianchi z Veľvyslanectva USA predstavili nový štipendijný program, ktorý umožňuje študentom slovenských univerzít, ktorí splnia podmienky programu, vycestovať na letnú „brigádu“ do USA prakticky zadarmo. Ide o program Summer Work & Travel Ambassadors. Bližšie informácie o tomto programe môžete získať na stránke https://www.letovamerike.sk, na ktorej bude od 13. októbra sprístupnený aj prihlasovací formulár. Študenti, ktorí nespĺňajú podmienky štipendijného programu, môžu do USA vycestovať v rámci štandardného programu Summer Work & Travel.
Foto4  Foto5
Text: Mgr. Martina Juričková, PhD., FF – Katedra anglistiky a amerikanistiky
Foto: autorka textu a Elena Raab Bianchi

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem