Na FF opäť znela rakúska nemčina a slovenčina

Rakúsko-slovenská letná jazyková škola sa po troch rokoch opäť vrátila do Nitry. 25 vysokoškolských študentiek a študentov z Rakúska a Slovenska tak malo možnosť stráviť v meste pod Zoborom 10 nezabudnuteľných dní naplnených rôznorodými aktivitami a podujatiami.
Hlavným poslaním rakúsko-slovenskej letnej školy, ktorá sa po prvý raz konala v Nitre v roku 1999, je nielen zdokonaliť si jazykové znalosti, ale aj lepšie spoznať kultúru, históriu a mentalitu svojho geografického suseda. V konečnom dôsledku však rakúsko-slovenská letná škola významne podporuje aj presadzovanie myšlienky viacjazyčnosti, a to nielen v pohraničných regiónoch.
Vyučovanie rakúskej nemčiny a slovenčiny viedli skúsené a zanietené lektorky a lektori (Mgr. Stanislava Gálová, PhD., Mgr. Natália Glaap, MMag. Wolfgang Zehetbauer a Bc. Christian Kersch). Vďaka ich kreativite a pedagogickým schopnostiam, zábavnému, nápaditému a komunikatívnemu spôsobu vyučovania a rôznorodým tandemovým aktivitám sa vyučovanie rakúskej nemčiny a slovenčiny stalo pre účastníčky a účastníkov letnej školy neopakovateľným zážitkom.
Tandem 2
Pestrý a zaujímavý bol aj voľnočasový program rakúsko-slovenskej letnej školy. Účastníčky a účastníci letnej školy mali možnosť absolvovať turistický výstup na Zobor, spoznať bližšie históriu a zákutia Horného a Dolného mesta Nitra, zúčastniť sa celodenných výletov do Banskej Štiavnice a Komárna či previezť sa v Štúrove výletnou loďou po Dunaji. Predovšetkým pre tých, ktorí sa v rámci štúdia pripravujú na povolanie učiteľky/učiteľa nemeckého jazyka, bola mimoriadne inšpiratívna prednáška Dr. Viery Wambachovej (Inštitút slavistiky Viedenskej univerzity) s názvom „Slowakisch und Deutsch – zwei Nachbarsprachen gestern und heute. Reise auf der Landkarte im Hinblick auf den Spracherwerb und die Mehrsprachigkeit“.
Ohlasy účastníčok a účastníkov tohtoročnej rakúsko-slovenskej letnej školy v Nitre boli viac než pozitívne. Je to jednak potešujúce pre organizátorov letnej školy (Katedra romanistiky a germanistiky FF UKF v Nitre a Fachhochschule Burgenland v Eisenstadte), jednak potvrdenie toho, že myšlienku viacjazyčnosti možno úspešne a dlhodobo podporovať aj prostredníctvom takýchto aktivít.
Účastníčky a účastníci rakúsko-slovenskej letnej školy získali po úspešnom absolvovaní letnej školy certifikát.
Organizátori Rakúsko-slovenskej letnej školy 2022 v Nitre zároveň ďakujú Akcii Rakúsko-Slovensko a Rakúskemu kultúrnemu fóru v Bratislave za finančnú a mediálnu podporu podujatia.
Nitra Stadtrundgang 12.7.22
Zo spätnej väzby vyberáme:
Veľmi sa mi páčil spôsob, akým prednášajúci učili. Nikdy sme sa nenudili a hodiny neboli monotónne. Skvelé bolo, že sme robili naozaj všetko, od čítania rakúskych novinových článkov, sledovania videí, rozprávania, precvičovania gramatiky až po hranie stolových hier. Skrátka, je to presne to, čo si predstavujem pod pojmom letná škola.
Páčilo sa mi, že tam vládla priateľská atmosféra, že sme sa niečo naučili prostredníctvom rozhovoru, že sme sa mohli pýtať na veľa vecí a že prednášajúci boli vždy pripravení trpezlivo odpovedať na všetky otázky. Nemčinu sme sa učili aj prostredníctvom rôznych hier, čo bolo veľkou inšpiráciou najmä pre tých, ktorí chcú nemčinu vyučovať.
Výber aktivít a exkurzií hodnotím pozitívne, pretože miesta, ktoré sme navštívili, boli zaujímavé pre rakúskych aj slovenských študentov.
Výborný výber zaujímavých a krásnych miest, ktoré sme navštívili, a dostatok voľného času, ktorý sme mohli využiť na posedenie v kaviarni alebo na spoznávanie navštívených miest na vlastnú päsť.
Letná škola mi poskytla príležitosť nielen naučiť sa rakúsku nemčinu, ale ju aj uplatniť v praxi, a najmä porozprávať sa s rakúskymi lektormi a účastníkmi letnej školy.
Spoznala som skvelých ľudí zo Slovenska a Rakúska. Zažila som toho veľa a mala som veľa príležitostí hovoriť po nemecky (alebo rakúsky).
Našla som si veľa nových priateľov, ktorí sa tiež zaujímajú o jazyky, a tiež som získala nápady, ako si naplánovať hodinu nemčiny.
Text: doc. PaedDr. Oľga Wrede, PhD., Mgr. Ján Čakanek, PhD., FF – Katedra romanistiky a germanistiky
Fotografie: archív letnej školy

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem