Translatológovia jedenástykrát reflektovali

Tvorivé prekladateľské reflexie každoročne prinášajú náhľad do sveta prekladateľskej a tlmočníckej praxe a študenti z nich vždy odchádzajú s veľkou motiváciou a chuťou do prekladu a tlmočenia. Nebolo tomu inak ani počas jedenásteho ročníka, ktorý zorganizovali PhDr. Andrej Zahorák, PhD., a doc. Mgr. Emília Perez, PhD., z Katedry translatológie FF UKF v Nitre. V príjemnej atmosfére podujatie otvorili prodekan Filozofickej fakulty UKF, prof. PhDr. Martin Hetényi, PhD., vedúca Katedry translatológie, doc. Perez, ale aj duša reflexií, PhDr. Zahorák, PhD.
AnnaKompasova  divaci 2
Na podujatie zavítali inšpiratívni hostia. V doobedňajšej sekcii sa PhDr. Zahorák, PhD., zhováral so šéfredaktorkou vydavateľstva IKAR, dr. Barborou Kráľovou, a redaktorkou vydavateľstva IKAR, Mgr. Lenkou Mondočkovou, vďaka ktorým študenti nazreli do chodu vydavateľstva vrátane redakčnej a prekladateľskej praxe. Z tajov prekladu nielen súčasnej nemeckej literatúry vyspovedal PhDr. Zahorák, PhD., renomovanú prekladateľku, dr. Paulínu Šedíkovú Čuhovú, ktorá motivovala študentov vykonávať prekladateľskú profesiu a podelila sa s nimi o zážitky z prekladania beletrie.
Kralova Mondockova  divaci doobed
V poobedňajšej sekcii venovanej dabingovému prekladu vystúpila absolventka KTR, Mgr. Anna Kompasová, ktorá študentom odhalila mnohé zákutia a úskalia prekladu pre dabing. Podujatie uzavrel expert na tlmočenie do slovenského posunkového jazyka a riaditeľ Myslím – Centra kultúry Nepočujúcich, Mgr. Michal Hefty, ktorého zo slovenského posunkového jazyka do slovenčiny tlmočila Eva Šoltýsová.
Tvorivé prekladateľské reflexie oplývali bohatou účasťou študentov a už teraz sa nevieme dočkať ďalšieho ročníka, keďže podujatie je esenciálnou súčasťou Katedry translatológie FF.
Podujatie je výstupom projektu VEGA 2/0166/19 Preklad ako súčasť dejín kultúrneho procesu III. Preklad, prekladanie – texty, osobnosti, inštitúcie v interdisciplinárnych a transdiciplinárnych vzťahoch.
Hefty a Soltysova  Paulina Cuhova
Text a foto: Mgr. Mária Koscelníková, PhD., FF – Katedra translatológie

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem