Literárne čítanie na katedre germanistiky

Po dvoch rokoch pandemickej prestávky usporiadala Katedra germanistiky FF UKF v Nitre dňa 22.03.2022 literárne čítanie nemecky píšucich autoriek a autorov. V rámci putovného čítania „Das Literarische Terzett“ zavítavali na katedru germanistiky Maria Milisavljevic (dráma, Berlín) a Andreas Pavlic (epika, Viedeň).
Maria Milisavljevic, úspešná nemecká dramatička, získala v roku 2013 za svoju prvú hru „Brandung“ Kleistovu cenu pre mladých dramatikov. Jej hry sa hrajú na renomovaných divadelných scénach v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, Belgicku, USA, Kanade, Mexiku, Brazílii, Japonsku a inde. Okrem písania divadelných hier sa venuje aj prekladateľskej činnosti. Žije a tvorí v Berlíne. Publikum v Nitre upútala zanieteným čítaním úryvkov zo svojich dramatických diel „Brandung“, „Geteilt“ a „Beben“. Spracováva v nich aktuálne spoločenské témy ako rasizmus, diskriminácia, utečenecké vlny v Európe, vojnové konflikty, obraz ženy v spoločnosti a i.
Andreas Pavlic, rodák z Innsbrucku, povolaním špeditér, skladník, komunitný a krízový pracovník dnes tvorí vo Viedni. Vyštudoval politológiu a sociálnu prácu. Od roku 2008 publikuje poéziu a prózu v literárnych časopisoch a zborníkoch. Na katedre germanistiky čítal úryvky zo svojho debutového románu „Die Erinnerten“. Vracia s v ňom do doby tzv. austrofašizmu a tematizuje problematiku spomienok, ich vytesňovania a opätovnej reflexie. Román je príkladom silnej a zároveň vynikajúco rešeršovanej memoárovej literatúry.
Okrem študentiek a študentov germanistiky a translatológie si čítanie z diel Marie Milisavljevicovej a Andreasa Pavlica vypočuli aj žiačky a žiaci Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Nitre.
Literárne čítanie moderovala už po tretí raz Carola Heinrich. Podujatie podporili OeAD (Agentúra pre vzdelávanie a internacionalizáciu), Goetheho inštitút v Bratislave a Rakúske kultúrne fórum v Bratislave.
Text a foto: doc. PaedDr. Oľga Wrede, PhD.

terzett1

terzett2

terzett3

 

 

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem