Humanitárna pomoc dorazila do Ľvova

Nedávno sme informovali o tom, že z iniciatívy kolegov a študentov Katedry kulturológie FF UKF vznikla zbierka humanitárnej pomoci pre študentov našej partnerskej univerzity, Univerzity Ivana Franka vo Ľvove. Humanitárnu pomoc sa podarilo doručiť v pondelok 14. marca 2022 do sídla študentskej organizácie Univerzity Ivana Franka vo Ľvove, kde ju študenti prevzali a distribuovali medzi sebou. Pomoc sa dostala na 7 internátov a nakoniec pomohla aj študentom z iných univerzít, ktorí do Ľvova prišli z okupovaných regiónov. Časť pomoci bola distribuovaná aj do Žitomirskej polytechnickej štátnej univerzity.
Zbierka pomohla mnohým študentom, ktorí sú veľmi vďační za našu pomoc a dojatí našou láskavosťou a srdečnosťou. Naša humanitárna pomoc bola taká štedrá, že si jednotlivé tovary distribuovali v priebehu troch dní. V náročných podmienkach, v ktorých tieto dni od vypuknutia vojny žijú, majú deficit mnohých produktov. Ako sme spomínali skôr, najmä liečiv a karimatiek či spacích vakov, ktoré predstavujú vo Ľvove nedostatkový tovar. Aj samotné lieky proti bolesti je v súčasnosti ťažké zohnať.
Približne 400 kg pomoci v 34 krabiciach
Študenti, ktorým sme pomohli, majú rodiny v okupovaných regiónoch (Kharkiv, Mariupol, Zaporizhya, Starobilsk, Sumy, Kyiv) a ocitli sa v hmotnej núdzi. Veríme, že vyzbieraná pomoc im pomôže mať dostatok potravy, hygienických a zdravotníckych prostriedkov na najbližšie týždne. V súvislosti s tým, že na Ukrajine je povinná školská dochádzka 11-ročná, v prvom ročníku vysokých škôl je možné stretnúť aj 16- či 17-ročných mladých ľudí. Medzi študentmi panuje veľká spolupráca a solidarita. Humanitárnu pomoc zdieľajú a spoločne čerpajú.
zbierka UA4  zbierka UA3
Veľmi pekne by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí podporili pripravovanú zbierku. Počas štyroch dní jej formovania (7. – 10. marca 2022) bolo vyzbieraných približne 400 kg tovarov, ktorých odhadovaná finančná hodnota bola približne 3 300 eur. Tovary zaplnili 34 krabíc. Jednotlivé tovary boli z oblastí: potraviny (konzervy, paštéty, zaváraniny, knäckerbroty a balené chleby, sladkosti, instantné polievky a jedlá a i.), hygienické potreby (šampóny, sprchové gély, prostriedky intímnej hygieny a starostlivosti, vlhčené obrúsky, dezinfekcia na ruky a i.), lieky a zdravotnícke potreby (lieky proti bolesti, lieky pri jednotlivých zdravotných problémoch – boľavé hrdlo, dýchacie cesty, trávenie, alergie; jódové tabletky, dezinfekcia na rany, obväzy a leukoplasty, rúška a respirátory) a karimatky a spacáky (ktoré používajú študenti v úkrytoch). Vďaku za vyzbieranú pomoc prejavila Univerzita Ivana Franka vo Ľvove aj prostredníctvom ďakovných listov adresovaných vedeniu Filozofickej fakulty UKF a vedeniu univerzity.
Nezištná pomoc a spolupatričnosť nepoznajú hranice
Nedávno bol Ľvov opäť bombardovaný. Ľudia prežívajú veľký stres a neustály pocity ohrozenia. Denne sa aktuálne tri- až štyrikrát spúšťa „povitrjana tryvoha“ (siréna, varovanie pred raketovými útokmi). Často je to v noci alebo v skorých raných hodinách, takže obyvateľstvo je dlhodobo traumatizované a nevyspaté. Prítomnosť stáleho nebezpečenstva a neistoty pretkáva každý deň. Na druhej strane je vidieť veľkú mieru odvahy, solidarity, spolupráce a viery v dobro a „peremohu“ (víťazstvo).
zbierka UA
Humanitárnu pomoc sme realizovali svojpomocne. Vozidlo nám zapožičalo Nové Divadlo v Nitre (touto cestou im vyjadrujeme našu veľkú vďačnosť). Na cestu sme sa vydali krátko po polnoci v nedeľu 13. marca 2022. Náš tím pozostával z dvoch vodičov (Natália Částová a Šimon Spišák) a dvoch spolucestujúcich (Igora Yakubovského a Kristíny Jakubovskej). Rozhodli sme sa zvoliť poľsko-ukrajinský hraničný priechod Medyka – Shehyni. Pomoc sme odviezli do Katovíc, kde sme ju odovzdali dobrovoľníkovi z Ukrajiny, pánovi Oleksandrovi, ktorý previezol humanitárnu pomoc cez hranicu a dopravil ju až do Ľvova k študentom. Okrem našej zbierky viezol ďalšie dve poľské zbierky pre mesto, ktoré sa nachádza 134 km východne od Ľvova, Ternopiľ.
Podľa mňa je veľmi dôležité, aby sa humanitárna pomoc sústredila a presúvala aj na samotné územie Ukrajiny, kde je distribuovaná do lokalít a regiónov, v ktorých je najviac potrebná. Ide najmä o miesta zasiahnuté bombardovaním, obkľúčené a okupované teritóriá, v ktorých sa ľudia niekoľko dní až dva týždne skrývajú v pivniciach, pričom im dochádza všetko. Prosím, podporujte tieto iniciatívy. Pokiaľ bude priestor a vôľa, radi by sme zbierku humanitárnej pomoci zopakovali. Pokiaľ by ste mali informáciu o zozbieranej pomoci, ktorej hľadajú organizátori odbyt, môžete ich so mnou skontaktovať v záujme zmanažovania jej prevzatia ukrajinskou stranou.
zbeirka UA2
Text a foto: za Katedru kulturológie FF UKF Mgr. Kristína Jakubovská, PhD.

Uverejnené: 23. marca 2022

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem