Zbierka pre študentov univerzity vo Ľvove

V súvislosti s vojenským útokom na Ukrajinu sa obyvateľstvo ocitá v humanitárnej kríze. Väčšina slovenskej pomoci sa sústreďuje k hraniciam. Pripravujeme zbierku, ktorá pomôže ľuďom na vojnovom území, vo Ľvove. Z iniciatívy kolegov a študentov Katedry kulturológie FF UKF v Nitre vznikol návrh pripraviť zbierku humanitárnej pomoci pre študentov našej partnerskej univerzity, Univerzity Ivana Franka vo Ľvove. S touto univerzitou spolupracujeme aktívne od roku 2017. Za posledné roky sme u nás prijímali ich kolegov a študentov a naši cestovali k nim v rámci mobilít Erasmus+KA171. Vytvorili sa úzke kolegiálne a priateľské vzťahy. Momentálne sú naši kolegovia a študenti v ohrození a hmotnej núdzi.
Na základe komunikácie s prodekankou FF Univerzity Ivana Franka vo Ľvove, doc. Tetianou Vlasevych, máme informáciu, že časť študentov zostala kvôli vojnovej situácii v núdzi (okolo 100 študentov + počty postupne rastú). Nemôžu odísť z Ľvovu domov, pretože sa tam bojuje, chýbajú im finančné prostriedky a najmä materiálne veci (jedlo, hygienické potreby a i.). Obrátili sa na svoju univerzitu s prosbou o pomoc, ale možnosti sú obmedzené. Ľvov bol ako jedno z mnohých ďalších ukrajinských miest napadnutý letecky a skupinami ruských diverzantov. Toto mesto súčasne prijíma utekajúcich z východnejších regiónov. Je tam veľa ľudí v hmotnej núdzi. Aj počas noci z 3. na 4. marca 2022 bolo mesto raketovo ostreľované a obyvateľstvo strávilo noc v úkrytoch v pivniciach domov a bytoviek.
Ak hľadáte možnosť, ako prejaviť svoju solidaritu a pomôcť ukrajinskému obyvateľstvu na jeho teritóriu, budeme vám veľmi vďační za pomoc.
Zoznam vecí, ktoré študenti akútne potrebujú:
  • JEDLO (suché, trvanlivé, balené, určené na priamu konzumáciu; napríklad konzervy –mäsové, rybacie, zeleninové a strukovinové; paštéty, sucháre, knäckerbroty, sušienky, fľaškovaná voda, instantné polievky, instantná káva, sušené mlieko, porciovaný čaj, sladkosti, lekvár, obrúsky, príbor – lyžice a i.)
  • HYGIENICKÉ PROSTRIEDKY (dezinfekcia na ruky, čistiace prostriedky osobnej hygieny, vatové tampóny, vlhčené utierky na ruky a intímnu hygienu, zubné pasty a kefky, hrebene na vlasy, dámske vložky, toaletný papier)
  • VOĽNE DOSTUPNÉ LIEKY A ZDRAVOTNÍCKE POTREBY (peroxid vodíka, leukoplast, obväzy, lieky proti bolesti, rúška a respirátory, antiseptické prostriedky, lieh)
  • TERMO KARIMATKY (momentálne sú vo Ľvove vypredané; ľudia ich potrebujú, pretože sa skrývajú počas leteckých útokov v pivniciach na betóne niekedy niekoľko hodín)
  • SPACÁKY
  • ZÁPALKY
Zbierka sa bude realizovať 7. – 10. marca 2022 (pondelok – štvrtok) a materiálna pomoc sa bude prijímať v jedálni FF UKF na Štefánikovej ul. v čase 15.00 – 17.00. Koncom týždňa bude zbierka odvezená na poľsko-ukrajinskú hranicu, kde ju prevezme ukrajinská strana.
Vopred vám ďakujeme za každý jeden príspevok.
Kontakt:
V prípade otázok je kontaktou osobou kolegyňa z Katedry kulturológie FF UKF v Nitre, Mgr. Kristína Jakubovská, PhD.
Text: organizátori zbierky

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem