10. ročník konferencie translatológov

Na pôde Katedry translatológie FF UKF sa 9. a 10. februára 2022 už po desiatykrát uskutočnila konferencia pre doktorandov a mladých výskumníkov Tradícia a inovácia v translatologickom výskume s podtitulom Preklad a tlmočenie na križovatke. Išlo o výnimočný jubilejný ročník plný bohatého programu, ktorý zaujal mladých vedcov nielen zo Slovenska, ale najmä zo zahraničia.
Na jubilejnom desiatom ročníku vystúpili dvaja hlavní rečníci, v stredu s výnimočnou prednáškou o zaujatosti vo výskume a čestnosti vystúpil doc. Martin Djovčoš, PhD., z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorý sa zúčastnil nitrianskej doktorandskej konferencie ešte v jej začiatkoch. V následnom rozhovore s Mgr. Máriou Koscelníkovou, PhD., porozprával nielen o svojich výskumných začiatkoch, ale aj o začiatkoch nitrianskej doktorandskej konferencie.
02
Po plenárnej prednáške nasledovali dve sekcie príspevkov hostí z Číny, Turecka, Talianska, Grécka a Českej republiky. V prvý deň konferencie nechýbala bohatá diskusia a skonštatovanie doc. Djovčoša, že doktorandi a mladí vedci v Nitre v súčasnosti z konferencie vybudovali doslova inštitúciu a potrebnú platformu na prezentovanie a združovanie sa mladých vedcov, aká na Slovensku nemá obdobu.
Druhý deň konferencie otvoril svojou plenárnou prednáškou prof. dr. Gary Massey, ktorý hovoril o rozvoji učiteľov prekladateľov, pričom poskytol mladým vedcom cenné rady potrebné pre oblasť didaktiky prekladu. Po plodnej diskusii prezentovali výskum hostky z Ukrajiny a Bratislavy/Holandska a konferenciu uzavreli prednáškou naši kolegovia z katedry, Mgr. Jana Ukušová, PhD., a Mgr. Matej Martinkovič.
03
Jubilejný ročník Tradície a inovácie v translatologickom výskume vďaka online forme prilákal na virtuálnu pôdu našej katedry množstvo skvelých a inšpiratívnych výskumníkov, pričom do budúcna určite uvažujeme o hybridnej forme konferencie, ktorá iba otvorí dvere nielen domácim výskumníkom, ale najmä výskumníkom z opačného kúta sveta, ktorí sa na nitriansku doktorandskú konferenciu pravidelne vracajú.
Doktorandská konferencia Tradícia a inovácia v translatologickom výskume niekoľko posledných ročníkov ponúka našim študentom možnosť tlmočenia, aby sme zabezpečili hladké sprostredkovanie výskumu a diskusií ako hosťom, tak aj divákom. V tomto ročníku ďakujeme za pomoc Eve Verebovej, Michalovi Ganátovi, Nikolete Závodnej a Bibiáne Lieskovanovej.
Tradícii a inovácii k jubileu prajeme veľa podnetných výskumníkov a ďalšie úspešné roky na pôde našej katedry.
01
Text a foto: Organizačný tím – Mgr. Jana Boltižiar, Mgr. Mária Koscelníková, PhD., Mgr. Matej Martinkovič, Mgr. Jana Ukušová, PhD.

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem