UKF má dvoch nových profesorov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala 33 nových vysokoškolských profesorov, ktorým odovzdala dekréty 18. januára 2022 v Prezidentskom paláci. Boli medzi nimi aj dvaja zamestnanci Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Doc. PhDr. Martin Hetényi, PhD., prodekan Filozofickej fakulty a zamestnanec Ústavu pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda FF, získal titul profesor v odbore história, a doc. Ing. Ján Moncoľ, PhD., externý zamestnanec Katedry chémie FPVaI, v odbore anorganická chémia.
novi profesori M.Hetenyi
Prezidentka vo svojom príhovore poukázala na fakt, že pandémia mala negatívny dopad aj na oblasť vysokého školstva. Študentom chýbala najmä prax, ale aj nadväzovanie a rozvíjanie osobných i pracovných vzťahov. „Z doteraz najväčšieho prieskumu svojho druhu na Slovensku, do ktorého sa zapojilo 20.000 vysokoškolských študentov, vyplýva, že z organizačného hľadiska zvládli vysoké školy pandémiu dobre. Tou horšou správou však je, že až 39 percent končiacich študentov si nemyslí, že dosiahlo porovnateľné vedomosti a necítia sa pripravení na obdobie po vysokej škole.“ 
Podľa hlavy štátu sa však treba na tútu situáciu pozrieť ako na príležitosť, keďže sa viac ako inokedy ukazuje, že investícia do vzdelania a vedy je dôležitá. „Otvára sa nám teda možnosť, aby sme v najbližšom období mohli zrevitalizovať celý náš vzdelávací systém a v rámci toho reformovali aj naše univerzity a vysoké školy."
novi profesori 2022
Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala novovymenovaných profesorov, aby so svojimi študentmi viedli kultivovaný dialóg, učili ich tolerancii, motivovali ich k občianskej angažovanosti a poskytli im zázemie, vďaka ktorému nebudú musieť odchádzať do zahraničia. „Očakávame, že našim mladým ľuďom budete poskytovať kvalitné vzdelávanie a perspektívu vedeckého výskumu či inej sebarealizácie doma, aby nemuseli odchádzať do zahraničia."
Novovymenovaným profesorom srdečne blahoželáme a prajeme mnoho úspechov do ďalšej práce.
Spracovala: Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora
Foto: prezident.sk
 
Uverejnené: 18. januára 2022

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem