15. ročník kolokvia KAA: Literárne a umelecké cesty virtuálneho priestoru

Virtuálny priestor. Niektorí sa zachvejú, keď uvidia toto slovné spojenie, iní sa tešia. Niektorí veria, že ničí koncepty, ktoré sú pre nás drahé už niekoľko storočí, zatiaľ čo iní veria, že ich iba oživuje. Ak nás posledné roky niečo naučili, je to skutočnosť, že navigácia virtuálneho priestoru bude pre mnohých naďalej predstavovať značnú výzvu, no napriek tomu je to stále fascinujúca oblasť. Navyše, naše životy sa natoľko zmenili, že bez interakcie s virtuálnym priestorom si ho už nevieme predstaviť.
Tohtoročné kolokvium Katedry anglistiky a amerikanistiky (Literary and Artistic Pathways of Virtual Space) malo za cieľ preskúmať práve túto problematiku. Čo je vlastne virtuálny priestor a aké kreatívne, umelecké alebo vzdelávacie možnosti nám prinesie? Naši i zahraniční študenti a hostia mali možnosť si vypočuť množstvo inšpiratívnych prezentácií o tejto otázke, v podaní našich indických, alžírskych, amerických a slovenských hostí a partnerov. Každá prezentácia skúmala inú časť virtuálneho priestoru a prezentovala inú perspektívu naň.
Medzi významnými hosťami bol aj Sanjay Mukherjee, ktorý rozprával o virtuálnom priestore v literatúre, o jej úlohe v dnešnom svete a predstavil nám aj koncept elektronickej literatúry. Iní prezentovali konkrétne formy elektronickej literatúry a využitia virtuálneho priestoru v tvorbe diel. Zuzana Husárová, jedna z mála slovenských poetiek a literárnych vedkýň špecializujúcich sa na elektronickú literatúru, nám ukázala, ako sú počítače využité pri tvorbe poézie, zatiaľ čo americký autor a teoretik Steve Tomasula nám umožnil nahliadnuť do svojho pripravovaného románu (Ascension). Ďalší účastníci uvažovali o budúcnosti literatúry a diskutovali i o negatívnych aspektoch virtuálneho priestoru.
Naše kolokvium sme ukončili v pozitívnom duchu, pútavým rozhovorom s alžírskou profesorkou, Fellou Benabed, ktorá nám porozprávala o liečivej sile literatúry, ako i o svojich skúsenostiach (pozitívnych a negatívnych) s výučbou vo virtuálnom priestore.
Text: Mgr. Erik György

Kontaktné informácie

Filozofická fakulta
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Štefánikova 67, 949 01 Nitra

tel: +421 37 6408 444
fax: +421 37 6408 500

ico-facebook    Instagram Logo
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem